E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Fauci thirrje Kinës: Publikoni të dhënat mjekësore të shkencëtarëve në Wuhan

Këshilltari kryesor mjekësor i presidentit Joe Biden i ka bërë thirrje Kinës që të lëshojë regjistrat mjekësorë të 9 njerëzve, sëmundjet e të cilëve mund të japin të dhëna të rëndësishme nëse Covid-19 u shfaq për herë të parë si rezultat i një rrjedhje nga laboratori i Wuhanit.

Dr Anthony Fauci, kreu i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, ose NIAID, i tha Financial Times, se të dhënat mund të ndihmojnë në zgjidhjen e debatit mbi origjinën e një sëmundjeje që ka vrarë më shumë se 3.5 milion njerëz në të gjithë botën.

Regjistrat në fjalë kanë të bëjnë me tre studiues në Institutin e Virologjisë Wuhan të cilët thuhet se u sëmurën në nëntor 2019 dhe gjashtë minatorë që u sëmurën pasi hynë në një shpellë lakuriqësh në 2012. Shkencëtarët nga Instituti i Virologjisë Wuhan më pas vizituan shpellën për të marrë mostra lakuriqët e natës. Tre nga minatorët ndërruan jetë.

Shi Zhengli, eksperti kryesor i institutit për koronavirusin, ka mohuar më parë se kishte ndonjë infeksion në laborator, një pretendim që Fauci nuk e kundërshtoi, por tha se duhej të hetohej më tej.

“Unë do të doja të shihja të dhënat mjekësore të tre personave që raportohet të jenë sëmurë në vitin 2019. A u sëmurën vërtet dhe nëse po, me çfarë u sëmurën? E njëjta gjë me minatorët që u sëmurën vite më parë. . . Çfarë thonë të dhënat mjekësore të atyre njerëzve? A kishte një virus në ata njerëz? Çfarë ishte ajo? Ishte plotësisht e mundshme që origjina e Sars-Cov-2 ishte në atë shpellë dhe ose filloi të përhapet natyrshëm ose kaloi nëpër laborator.”, tha Fauci.

Lexo edhe :   Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Departamenti i shtetit nuk pranoi të komentonte nëse administrata e Biden kishte kërkuar nga Kina të dhënat mjekësore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...