E mërkurë, 20 Janar, 2021
3 C
Tirana

Etiketa

Shkencëtarë

Origjina e Covid-19/ Pikat ku do bazohen ekspertët e OBSH-së në Kinë

Shkencëtarët, të cilët do të dërgohen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për të hulmtuar origjinën e Covid-19 në Kinë, e kanë përcaktuar qartë planin...

Shkencëtarët: Si frika shndërrohet shpejt në ankth brenda trurit tonë

Qëndrueshmëria mendore e njerëzve në të gjithë botën duket se është nën një sulm të vazhdueshëm në vitin 2020. Ndërsa publiku ka frikë për...

Ky mendohet të jetë “çelësi” i koronavirusit

Shkencëtarët në Holandë kanë përpiluar një listë me më tepër se 1500 persona që janë rikuperuar nga koronavirusi, të cilët do të dhurojnë gjak,...

Shkencëtarët krijojnë “simfoninë” e koronavirusit

Fraza harmonike me tinguj kumbues sa herë që virusi “pushton” qelizat e indit, gjëmime që i ngjajnë motit me furtunë, sa herë që koronavirusi...

Nuk e kishim kuptuar deri më tani, por celulari ka një efekt shumë negativ

Celularët kanë një efekt tej mase negativ! Për shkak të përdorimit të celularit për orë të tëra, pothuajse gjysma e të rinjve të moshës 18-24...

Shkencëtarët: Koronavirusi, ngjitës për disa orë në ajër

Koronavirusi, një patogjen shumë ngjitës që ka shkaktuar një pandemi globale, mund të ruajë aftësitë ngjitëse në pikëza sekrecionesh që pluskojnë në ajër për...

Studimi i ri, si i infekton koronavirusi qelizat e njeriut

Shkencëtarët kinezë kanë përdorur një mikroskop me krio elektrone për të zbuluar se si koronavirusi infekton njerëzit. Studimi tregon se virusi shënjestron një lloj receptorësh...

Meta pret në Presidencë shkencëtaren e re shqiptare

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me një shkencëtare të re shqiptare, e cila quhet Arta Çika. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Zbulohet një specie e re në Australi, ja si duket “peshkaqeni që ecën”

Në pjesën veriore të Australisë është zbuluar një specie e re peshkaqeni dhe shkencëtarët kanë pohuar se kjo mund të tregojë shumë për teorinë...

Si arritën të mbijetojnë krokodilët më shumë se dinozaurët

Shkencëtarët nuk janë ende të sigurt se si, por krokodilët ia kanë dalë të mbijetojnë më shumë sesa dinozaurët, që u zhdukën 65 milion...

Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...