E martë, 27 Korrik, 2021
32.5 C
Tirana

Euro arrin në nivelin më të lartë të vitit, a po ndikon koronavirusi

Monedha e përbashkët ka shënuar një rritje të fortë përgjatë dy ditëve të fundit, duke u ngjitur sot në kuotën e 122.48 lekëve, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë. Ky është niveli më i lartë i këtij viti dhe më i larti që prej fillimit të dhjetorit të vitit të kaluar.

Aktorët e tregut pohuan për Monitor se arsyeja e kryesore e forcimit të euros është ndikimi i tregjeve ndërkombëtare. Euro është forcuar në bursa përkundrejt dollarit. Për shkak edhe të volumeve të ulëta tregtare, forcimi në tregjet  ndërkombëtare është reflektuar më shumë në tregun vendas. Ekspertët përjashtojnë ndikimin nga përhapja e koronavirusit në Itali dhe vende të tjera të Evropës.

Në bursat ndërkombëtare euro është forcuar ndjeshëm gjatë dy ditëve të fundit, pasi kishte rënë ndjeshëm poshtë 1.08 dollarëve në 25 shkurt pas shqetësimeve për përhapjen e koronavirusit në Itali dhe kthimit në një pandemi, duke iu afruar nivelit më të ulët nga prilli 2017. Një euro u këmbye sot në bursa me 1.094 dollarë, me një rritje prej 0.61% me bazë ditore.

Euro e mori disi veten kundrejt monedhës së gjelbër gjatë ditës së sotme, pasi tregtuesit po presin raportin se Ministri i Financave të Gjermanisë po shqyrton lehtësimin e shtrëngimeve fiskale me qëllim nxitjen e ekonomisë që ka ngecur.

Bursat kanë qenë të trazuara ditët e fundit, pasi virusi tani po përhapet më shpejt jashtë Kinës sesa brenda, duke shkaktuar frikë se ndikimi ekonomik i frenimit të udhëtimit, ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit dhe kërkesa në rënie mund të jenë shumë më të mëdha nga sa parashikohej më parë.

Agjencia Vlerësuese Moody’s ka thënë se nëse epidemia kthehet në pandemi, atëherë rrezikohet një recesion global. “Koronavirus ka qenë një goditje e madhe për ekonominë kineze, e cila tani po kërcënon të trokasë ekonominë globale nga biznesi. Një recesion global ka të ngjarë të ndodhë nëse COVID-19 do të shndërrohej në një pandemi, dhe shanset për këtë ndodhi janë të larta, ndërsa rastet në Itali dhe Korenë e Jugut rriten. Ekonomia amerikane është më e izoluar nga ndikimi i virusit, por nuk është imun, dhe madje në këtë skenar ndoshta do të pësonte rënie”, tha agjencia. /Monitor

Lexo edhe :   Euro bie nën 122 lekë, vlera më e ulët që nga janari 2020
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Procesi i demontimit ende vazhdon

Nga Mentor Kikia Dy zv ministra pozojnë para një makinerie që pret, shkatërron apo demonton, armët e periudhës së komunizmit. Për vite me radhë vazhdojmë...

Meta: Zbrazja e Shqipërisë po kthehet në një fatkeqësi kombëtare

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me shpopullimin e vendit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta shkruan...

Raporti i OSBE për zgjedhjet e 25 prillit, reagon delegacioni i BE në Shqipëri

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri, ka reaguar pas publikimit të raportit final nga ana e OSBE-ODIHR, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas...

BE: 70% e qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se 70 për qind e qytetarëve të rritur të BE-së kanë marrë së paku një...

Emri/ Kush është personi i dyshuar për trafik droge, që i shpëtoi policisë

Zbardhet emri i personit i cili arriti që t'i shpëtonte operacionit të policisë ditën e sotme, në zonën e ''Varrit të Bamit'' në kryeqytet,...