E enjte, 19 Maj, 2022
17.5 C
Tirana

Euro 2020/ Grupi B, ja detajet për Belgjikën, Rusinë, Danimarkën dhe Finlandën

Grupi B

(Belgjikë, Danimarkë, Finlandë, Rusi)

Grupi B rezulton në letër grupi më i “dobët” i këtij europiani. Emra pa reputacionin e Italisë, Gjermanisë apo Francës, por kujdes pasi në Botërorin e dy viteve më parë Belgjika dhe Rusia ishin surpriza për mirë. Belgjika favorite e padiskutueshme me Rusinë që ka ardhur nga një fushatë shumë e mirë kualifikuese. Finlanda do të luajë kompeticionin e parë të rëndësishëm në histori dhe Danimarka kampione e vitit 1992 përbëjnë Grupin B.

Kalendari:

12 qershor/ Danimarkë-Finlandë

12 qershor/ Belgjikë-Rusi

16 qershor/ Finlandë-Rusi

17 qershor/ Danimarkë-Belgjikë

21 qershor/ Finlandë-Belgjikë

21 qershor/ Rusi-Danimarkë

Belgjika e mundi lehtësisht Rusinë në shtëpi dhe jashtë në kualifikueset e Euro 2020. Në Ligën e Kombeve, ‘djajtë e kuq’ përsëritën të njëjtën arritje edhe kundër Danimarkës, pa spektatorë.

Të “paeksperiencët’ nga Finlanda janë padyshim në të njëjtin nivel me Rusinë, ose edhe më të dobët se Danimarka, që do të thotë se Belgjika supozohet t’i mundë ata pa shumë telashe, pavarësisht afërsisë së Finlandës me Shën Petersburgun që do të thotë më shumë mbështetje nga tribunat.

Belgjika aktualisht është një nga skuadrat më të mira në botë dhe ka një përzierje të të rinjve dhe lojtarëve me eksperiencë. Motivimi për të fituar turneun e tyre të parë madhor i bën favoritët e grupit.

Arritja më e madhe e Belgjikës në një Europian ishte vendi i dytë në Euro 1980

 • Porta: Thibaut Courtois (Real Madrid), Simon Mignolet (Club Brugge), Matz Sels (Strasbourg)
 • Mbrojtja: Toby Alderweireld (Tottenham), Dedryck Boyata (Hertha Berlin), Timothy Castagne (Leicester), Jason Denayer (Lyon), Thomas Meunier (Dortmund), Thomas Vermaelen (Vissel Kobe), Jan Vertonghen (Benfica)
 • Mesfusha: Nacer Chadli (İstanbul Başakşehir), Yannick Carrasco (Atlético Madrid), Kevin De Bruyne (Manchester City), Leander Dendoncker (Wolves), Eden Hazard (Real Madrid), Thorgan Hazard (Dortmund), Dennis Praet (Leicester), Youri Tielemans (Leicester), Hans Vanaken (Club Brugge), Axel Witsel (Dortmund)
 • Sulmi: Michy Batshuayi (Crystal Palace), Christian Benteke (Crystal Palace), Jeremy Doku (Rennes), Romelu Lukaku (Inter Milan), Dries Mertens (Napoli), Leandro Trossard (Brighton)

Danimarka bëri mirë teksa arriti dhjetë pikë në Grupin A të Ligës së Kombeve, duke mbetur e pamposhtur ndaj Anglisë në dy përballje. Fillimi i tyre në kualifikueset e Kupës së Botës ishte ndoshta edhe më i mirë, edhe pse me kundërshtarë relativisht të lehtë. Katërmbëdhjetë gola në tre ndeshje, duke mbajtur portën të paprekur, përfshirë një ndeshje 4-0 kundër Austrisë me të katër golat shënuar në pjesën e dytë.

Për më tepër, skuadra e tyre përbëhet nga disa lojtarë të shkëlqyer që luajnë me Leicester City, AC Milan, Chelsea, Borussia Dortmund apo edhe Inter Milan.

Arritja më e madhe e Danimarkës në një Europian është Euro 1992 ku dhe u shpallën Kampionë

 • Porta: Jonas Lössl (Midtjylland), Frederik Rønnow (Schalke), Kasper Schmeichel (Leicester)
 • Mbrojtja: Joachim Andersen (Fulham), Nicolai Boilesen (Copenhagen), Andreas Christensen (Chelsea), Mathias Jørgensen (Copenhagen), Simon Kjær (AC Milan), Joakim Mæhle (Atalanta), Jens Stryger Larsen (Udinese), Jannik Vestergaard (Southampton)
 • Mesfusha: Anders Christiansen (Malmö), Thomas Delaney (Dortmund), Christian Eriksen (Inter Milan), Pierre-Emile Højbjerg (Tottenham), Mathias Jensen (Brentford), Christian Nørgaard (Brentford), Robert Skov (Hoffenheim), Daniel Wass (Valencia)
 • Sulmi: Martin Braithwaite (Barcelona), Andreas Cornelius (Parma), Mikkel Damsgaard (Sampdoria), Kasper Dolberg (Nice), Andreas Skov Olsen (Bologna), Yussuf Poulsen (Leipzig), Jonas Wind (Copenhagen)

Rusia dhe Finlanda luajtën të dyja në Ligën B të Kombeve, duke arritur përkatësisht 8 dhe 12 pikë. Në mbrojtje të Rusisë, grupi i tyre ka qenë më i vështirë, por këtë herë ata do të gëzojnë avantazhin e shtëpisë në dy nga ndeshjet e tyre në grup, përfshirë atë kundër Finlandës.

Pavarësisht fushatës më të dobët në Ligës e Kombeve, Rusia mbeti e pamposhtur në shtëpi, edhe pa tifozë. Prandaj, nuk do të ishte e paarsyeshme t’i konsiderosh ata paksa favoritë ndaj finlandezëve përpara 34,000 spektatorëve (kryesisht rusë), pavarësisht nga afërsia e saj me Finlandën.

Për më tepër, Finlanda ka fituar dy ndeshje jashtë në Ligën e Kombeve, megjithëse kundër Irlandës dhe Bullgarisë që po kalonin periudhat më të këqija historikisht. Ata gjithashtu barazuan 1-1 kundër Ukrainës në kualifikimet e Kupës së Botës, por kjo erdhi për shkak të një penalltie në minutën e fundit. Sidoqoftë, finlandezët kanë një as tjetër nën mëngë: motivimin dhe pasionin që sjell turneu i parë për një kombëtare.

Arritja më e madhe e Rusisë në një Europian: vendi i 3-të në Euro 2008 si Rusia dhe Kampionë në Euro 1960 si Bashkimi Sovietik

Rusia

 • Porta: Yuri Dyupin (Rubin), Matvei Safonov (Krasnodar), Anton Shunin (Dinamo Moskva)
 • Mbrojtja: Igor Diveev (CSKA Moskva), Georgi Dzhikiya (Spartak Moskva), Mario Fernandes (CSKA Moskva), Vyacheslav Karavaev (Zenit), Fedor Kudryashov (Antalyaspor), Andrei Semenov (Akhmat)
 • Mesfusha: Dmitri Barinov (Lokomotiv Moskva), Denis Cheryshev (Valencia), Daniil Fomin (Dinamo Moskva), Aleksandr Golovin (Monaco), Daler Kuzyaev (Zenit), Andrei Mostovoy (Zenit), Maksim Mukhin (CSKA Moskva), Magomed Ozdoev (Zenit), Rifat Zhemaletdinov (Lokomotiv Moskva), Yuri Zhirkov (Zenit), Roman Zobnin (Spartak Moskva)
 • Sulmi: Artem Dzyuba (Zenit), Aleksei Ionov (Krasnodar), Denis Makarov (Rubin), Aleksei Miranchuk (Atalanta), Aleksandr Sobolev (Spartak Moskva), Anton Zabolotny (CSKA Moskva)

Finlanda

 • Porta: Lukas Hradecky (Leverkusen), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers), Jesse Joronen (Brescia)
 • Mbrojtja: Paulus Arajuuri (Pafos), Robert Ivanov (Warta Poznań), Thomas Lam (Zwolle), Daniel O’Shaughnessy (HJK Helsinki), Jukka Raitala (Minnesota United), Joona Toivio (Häcken), Jere Uronen (Genk), Leo Väisänen (Elfsborg), Sauli Väisänen (Chievo)
 • Mesfusha: Nikolai Alho (MTK Budapest), Fredrik Jensen (Augsburg), Glen Kamara (Rangers), Joni Kauko (Esbjerg), Robin Lod (Minnesota United), Rasmus Schüller (Djurgården), Pyry Soiri (Esbjerg), Tim Sparv (Larissa), Robert Taylor (Brann), Onni Valakari (Pafos)
 • Sulmi: Marcus Forss (Brentford), Lassi Lappalainen (Montréal), Joel Pohjanpalo (Union Berlin), Teemu Pukki (Norwich)

Përgatiti Totila Kotorri-Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Presidenti/Alibeaj: Do konsultohemi me aleatët, një tjetër mbledhje nesër

Pak çaste më parë ka përfunduar mbledhja e grupit parlamentar të PD, thirrur nga Enkelejd Alibeaj. Në një prononcim për mediat, Alibeaj tha se...

SPAK i jep goditjen e fortë krimit/Rama: Mbështetje deri në fund

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sa i takon operacionit të SPAK. Me anë të një postimi në Twitter, kreu i qeverisë thekson se ky...

Erdogan i prerë: S’do pranojmë hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se vendi i tij "do t'i thotë jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO", duke përsëritur...

Si po ndikon l*fta në furnizimet globale të ushqimit

OKB-ja tani po e quan atë një luftë tjetër brenda luftës së Rusisë në Ukrainë. Në vendin e përshkruar dikur si shporta ushqimore e...

Shkollat e universitetet pushim në 25 Maj, Tirana në “shtetrrethim”

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se 25 Maji do të jetë pushim për të gjitha institucionet arsimore në vend. “Referuar vendimit të qeverisë...