E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Escobar shpërfill Berishën: Ftojmë Bashën për vizitë në Uashington

I dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka shprehur haptazi mbështetjen ndaj kryetarit demokrat Lulzim Basha. Ai tha sot për mediat se e ka ftuar Bashën në Uashington për një vizitë zyrtare.

Kjo ftesë vjen edhe pas deklaratave të ndryshme se kryedemokrati nuk e kalon dot oqeanin, dhe se mund të mos e marrë vizën. Gabriel Escobar tha për mediat se lufta kundër korrupsionit duhet të jetë një angazhim i vazhdueshëm i institucioneve shqiptare.

“Jam i kënaqur që ndodhem këtu në Tiranë. Është vizita e parë dhe më kanë mikpritur shumë mirë. Isha i lumtur që u takova me opozitën. Na shprehën angazhimin e tyre ndaj NATO-s dhe BE-së, si dhe luftën kundër korrupsionit. Do të jetë e nevojshme angazhimi i institucioneve për ta bërë realitet. Pres me kënaqësi të zhvillojë bisedime të tjera gjatë pasdites, dhe shpresoj që ta takoj sa më shpejt z. Basha në Uashington”, deklaroi Escobar.

Kreu i PD-së, Lulzim Basha deklaroi se interesi i PD-së është lufta kundër korrupsionit, angazhim i marrë edhe nga aleati strategjik i vendit tonë. Basha mirëpriti ftesën e Escobar për vizitë në Uashington, teksa tha se po e planifikon atë së shpejti.

“Ishte kënaqësi e veçantë të mirëpres sot përfaqësuesin e lartë të SHBA-së. Lufta kundër korrupsionit është përcaktuar si interes kombëtar i SHBA-së, është dhe më shumë interes kombëtar i Shqipërisë, ajo për të cilën PD ka luftuar dhe është përpjekur më shumë se çdo gjë tjetër këto tetë vite.

Te ligji për SPAK dhe BKH, iniciativa për Vettingun e politikanëve, dëshmojnë se PD ka qenë dhe mbetet e vendosur në luftën kundër korrupsionit që është kyçi për zgjidhjen e problemeve që ka Shqipëria sot. Betejat e PD-së kanë qenë këto dhe është kënaqësi e jashtëzakonshme të shohim një rikthim në SHBA në Ballkan dhe Shqipëri të një beteje që e kemi luftuar prej vitesh.

Lexo edhe :   Shtatzëna shikon gra me barrë

Diskutuam për të gjitha çështjet e aktualitetit në vend edhe në rajon. Bëra të qartë qëndrimin e PD-së për pacenueshmërinë e integritetit territorial të Kosovës. Në këtë qëndrim që paraqita, kam marrë mbështetjen dhe mirëkuptimin e plotë të Escobar. Diskutuam edhe për ecjen përpara të drejtësisë, ku kyç është dënimi i politikanëve të korruptuar.

Lexo edhe :   “Interesi i Ramës është që Basha të jetë kryetar”, Fevziu zbulon prapaskenat

Çështja e pandëshkueshmërisë sikundër politikat e sanksioneve “non grata”, ishin pjesë e diskutimeve ndërsa për vendimet e departamentit të shtetit do të dëgjoni nga vetë Escobar. Ftesë për në Uashington e mirëpres, dhe padiskutim po planifikoj një vizitë për në Uashington”, tha Basha.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...