E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Finlandë/Kryeministrja kërkon falje që nuk u izolua, pasi doli në një klub nate

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin i kërkoi falje publikut të mërkurën, pasi u shfaq një foto e saj në një klub nate pas testimit pozitiv të Ministrit të Jashtëm me Covid-19. “Kam bërë gabim. Duhet ta kisha shqyrtuar situatën më me kujdes”, tha Marin në një intervistë televizive nga transmetuesi publik Yle të mërkurën mbrëma.

Ministri i Çështjeve Ekonomike, Mika Lintila, ndoqi një ndeshje futbolli mes Finlandës dhe Letonisë të dielën, pavarësisht se u këshillua të shmangte kontaktin me të tjerët, raportoi të mërkurën gazeta Helsingin Sanomat.

Ministri i Mbrojtjes Antti Kaikkonen shkoi në një darkë të shtunën ndërsa Ministrja e Financave Annika Saarikko dhe Ministri i Shkencës dhe Kulturës Antti Kurvinen anuluan pjesëmarrjen e tyre në të njëjtën ngjarje për të shmangur kontaktet, raportoi Ilta-Sanomat të martën.

Të tre ministrat u ekspozuan të premten në një takim ku mori pjesë Ministri i Jashtëm Pekka Haavisto, i cili të shtunën rezultoi pozitiv me Covid-19.

Marin tha se ishte në një restorant kur mori një telefonatë nga sekretari i saj i shtetit duke e informuar për ekspozimin.

“Ai tha se ministrat nuk do të karantinohen, sepse të gjithë janë vaksinuar dy herë”, shkroi Marin në Facebook, duke shpjeguar pse ajo vazhdoi të shoqërohej.

Zyra e Kryeministrit tha më vonë se u kishte dërguar ministrave të ekspozuar dy mesazhe me tekst të shtunën, duke rekomanduar që të shmangnin kontaktet me njerëz të tjerë.

Marin ka marrë dy teste Covid-19 që rezultuan negative. Lintila dhe Kaikkonen gjithashtu kanë rezultuar negativë.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...