E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Emrat/Anëtarët e Komisionit që do të organizojnë referendumin në PD

Komisioni i Rithemelimit i Kuvendit të 11 dhjetorit, do të mbajë nesër referendum për shkarkimin e Lulzim Bashës si kryetar të kësaj force. Ky Komision ka zgjedhur anëtarët që do të organizojë referendumin e së shtunës.

Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale përbëhet nga Albana Vokshi në cilësinë e kryetares dhe anëtarët Ervin Minarolli, Enno Bozdo, Edhith Harxhi dhe Keltis Kruja.

Komisioni ka për detyrë të organizojë, mbikqyrë dhe drejtojë referendumin deri në shpalljen e rezultatit përfundimtar.

Po nesër, kryetari i PD-së Lulzim Basha do të mbajë Kuvendin Kombëtar.

Kujtojmë këtu se pas vendimit të Bashës, Berisha iu rikthye aktivitetit të tij politik, duke nisur takimet me bazën që i quajti “Foltore”. Më 11 dhjetor, Kuvendi i thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha votoi me 4446 fleta pro shkarkimit të Bashës. Gjithashtu u ngrit edhe një grup Komisioni i Përkohshëm me 29 anëtarët për të nisur të gjitha procedurat e nevojshme. Basha nuk e njeh vendimin, duke përjashtuar nga një mbledhje nga Këshilli Kombëtar i PD-së, të gjithë mbështetësit e Berishës, duke i zëvendësuar të gjithë anëtarët e Kryesisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...