E enjte, 19 Maj, 2022
24.5 C
Tirana

Elezi: Në Kukës është harxhuar 1 milion euro për një mandat deputeti

Ish-kryetari i PD-së në Kukës, Ibsen Elezi ka denoncuar një biznesmen që sipas tij ka shpenzuar 1 milion euro për të fituar mandat deputeti.

I ftuar në emisionin “Pa Maska”, Elezi tha se në vitin 2013, Lëvizja Socialiste për Integrim kishte dërguar një kandidat për deputet nga Gjirokastra në Kukës, një biznesmen që blinte vota.

Sipas Elezit, ishin shpenzuar mbi 1 milionë euro për një mandat.

Ibsen Elezi: “Një njeri që do ta ndërtojë fushatën kalon normalisht në rrethin shoqëror, fillon e komunikon me miqtë, pastaj kalon tek njerëzit e tjerë pranë pallatit. Për këtë mbahen shënime dhe kalohen në databazën qendrore. Ne kemi patur një grup prej 20 vetësh, pasi çdo punë bëhet me vullnet të lirë të njerëzve. Ja po themi në 2009, ku ne morëm 14 mijë vota në Kukës dhe po ashtu edhe në 2013 na dilnin prapë 14 mijë e ca vota dhe fillova të mos i besoj bazës së të dhënave, sepse mendova se do kishte rënie për shkak të konsumimit 8-vjeçar. Në atë kohë Colja kishte ardhur me 1 milionë euro në Kukës. Në atë kohë LSI-ja solli një kandidat për deputet nga Gjirokastra në Kukës, pra një biznesmen që blen vota. Pra është shpenzuar mbi një milionë euro për një mandat deputeti”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Presidenti/Alibeaj: Do konsultohemi me aleatët, një tjetër mbledhje nesër

Pak çaste më parë ka përfunduar mbledhja e grupit parlamentar të PD, thirrur nga Enkelejd Alibeaj. Në një prononcim për mediat, Alibeaj tha se...

SPAK i jep goditjen e fortë krimit/Rama: Mbështetje deri në fund

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sa i takon operacionit të SPAK. Me anë të një postimi në Twitter, kreu i qeverisë thekson se ky...

Erdogan i prerë: S’do pranojmë hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se vendi i tij "do t'i thotë jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO", duke përsëritur...

Si po ndikon l*fta në furnizimet globale të ushqimit

OKB-ja tani po e quan atë një luftë tjetër brenda luftës së Rusisë në Ukrainë. Në vendin e përshkruar dikur si shporta ushqimore e...

Shkollat e universitetet pushim në 25 Maj, Tirana në “shtetrrethim”

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se 25 Maji do të jetë pushim për të gjitha institucionet arsimore në vend. “Referuar vendimit të qeverisë...