E diel, 13 Qershor, 2021
27 C
Tirana

Ekstradimi i mësuesit turk/ Reporteri gjerman: Shqipëria mund të gjobitet

Reporteri gjerman për Shqipërinë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Andre Hunko është shprehur se vendi ynë mund të gjobitet dhjetëra mijëra euro, për shkak të ekstradimit të mësuesit turk.

Policia shqiptare e dorëzoi Harun Çelik, i njohur si një mbështetës e Gylen tek policia turke në aeroportin Nënë Tereza.

“Në përgjithësi unë jam shumë i shqetësuar për metodat që po përdor Turqia për të ekstraduar persona nga shtete të tjera. Kemi edhe rastin e Moldavisë ku ekstradimi u shpall në shkelje të konventës nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut ( Gjykata e Strasburgut) dhe Moldavia u detyrua të paguajë gjobë 25 000 € për çdo person. Fakti që je gylenist nuk është shkak ligjor për ekstradim në Turqi. Kështu e shohim këtë çështje në Gjermani”, tha ai.

Mësuesi turk u arrestua para 5 muajsh, teksa gjatë kohës që priste për gjyqin ai kërkoi azil politik në Shqipëri. Por kjo kërkesë iu mohua nga autoritetet.

Harun Çelik dyshohet të jetë një ‘Gulenist apo anëtar i organizatës FETO, për të cilën Presidenti turk Erdogan pretendon se ishte pas përpjekjes të grushtit të shtetit në 2016.

Që nga koha e grushtit të shtetit ai ka miratuar një goditje ndërkombëtare për këdo që ai beson se është i lidhur me lëvizjen.

Mediat turke bëjnë me dije se rreth 150,000 shërbyes civilë, oficerë policie, ushtarë, gjyqtarë, mësues dhe akademikë janë pezulluar, burgosur ose kapur para gjykatave, së bashku me mijëra gazetarë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bruksel/ Sekretari Antony Blinken pritet të takojë Kryeministrin Edi Rama

Departamenti Amerikan i Shtetit, ka njoftuar se sekretari amerikan Antony Blinken do të zhvillojë këtë të dielë takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel. Siç...

U raportua si mbytje në rezervuar por viktima ka shenja dhune në trup e kokë

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga gjetja e trupit të pajetë në rezervuarin e Gjançit, të 25-vjeçarit Fridman Xhaferraj. BalkanWeb raporton, se më...

Korçë/ U mbyt në rezervuar, 25 vjeçari nga Lushnja i dënuar me ‘arrest shtëpie’

Korçë Në vijim të informacionit paraprak, në lidhje me ngjarjen e ndodhur në rezervuarin e Gjançit, në Korçë, ku mesditën e sotme u konstatua pa...

Papa Françesku: Mesdheu është bërë varreza më e madhe në Evropë

Papa Françesku gjatë lutjeve të së dielës (13 qershor) tha se Mesdheu është bërë një nga "varrezat më të mëdha në Evropë", pasi kujtoi...

Kupa e Amerikës/ Nuk ka vetëm Europian, sot Brazil-Venezuelë, ora 23:00

Kur e gjithë vëmendja e opinionit sportiv është fokusuar tek Euro 2020, sot nis edhe Kupa e Amerikës 2021, me ndeshjen Brazil-Venezuelë (ora 23:00). Kupa...