E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Ekspertët japin aprovimin, Izraeli nis vaksinën e katërt

Izraeli do të fillojë të marrë një dozë të katërt të vaksinës kundër koronavirusit me efekt të menjëhershëm për grupmoshën 60 vjeç e lart, punonjësit mjekësorë dhe njerëzit me sistem imunitar të dobët, njoftoi të martën Zyra e Kryeministrit, pas një rekomandimi nga paneli i ekspertëve.

Ata që kualifikohen për dozën e katërt, mund ta marrin atë me kusht që të kenë kaluar të paktën katër muaj nga doza e tretë. Në Izrael, pothuajse të gjithë qytetarët e vaksinuar kanë marrë vaksinën Pfizer/BioNTech.

Një nga anëtarët e panelit të ekspertëve i tha radios izraelite të martën në mbrëmje, se vendimi për të rekomanduar një dozë të katërt, nuk ka qenë i lehtë.

“Ne nuk kemi ende të dhëna për nivelin e imunitetit, siç kishim kur vendosëm për dozën e tretë, por nga ana tjetër, ka të dhëna vërtet të frikshme atje në pjesën tjetër të botës”, tha profesoresha Galia Rahav.

“Në një situatë si kjo, nëse nuk veproni menjëherë, humbisni trenin”, shtoi ajo.

Kryeministri izraelit Naftali Bennett, e mirëpriti rekomandimin dhe inkurajoi qytetarët që të vaksinoheshin sa më shpejt që të mundeshin.

“Lajm i mrekullueshëm, mos humbni kohë – shkoni vaksinohuni”, tha ai në një deklaratë të martën.

Bennett gjithashtu përshëndeti përpjekjet e Izraelit në trajtimin e virusit deri më tani, duke thënë se vendi vazhdon të “qëndrojë në ballë të përpjekjes globale, për t’u marrë me pandeminë”.

“Qytetarët e Izraelit ishin të parët në botë që morën dozën e tretë të vaksinës Covid-19 dhe ne po vazhdojmë të jemi pionierë edhe me dozën e katërt”, tha ai.

Dhe deri tani, kështu ka qenë.

Kur bëhet fjalë për Covid-19, duket se ku udhëheq Izraeli, pjesa tjetër e botës e ndjek, me vendin që u ofron kombeve të tjera një paraqitje të shkurtër të së ardhmes së pandemisë për gati një vit.

Lexo edhe :   Pandemia/Franca lehtëson kufizimet

Izraeli ka qenë në krye të përhapjes së vaksinimit për të rriturit dhe adoleshentët, ka qenë pionier i një pasaporte vaksine dhe, muajt e fundit, ka udhëhequr përdorimin e vaksinave përforcuese.

Dëshmitë në rritje nxjerrin në pah rëndësinë e përforcuesve të Covid-19

Në fund të korrikut, vendi filloi të ofrojë përforcues të vaksinës për ata mbi moshën 60 vjeç. Që nga fundi i gushtit, përforcuesit kanë qenë të disponueshëm për këdo mbi moshën 16 vjeç, pesë muaj pas dozës së dytë të vaksinës.

Për momentin, një person nuk konsiderohet i vaksinuar plotësisht në Izrael derisa të ketë marrë një dozë të tretë të vaksinës – pasi të jetë i kualifikuar.

Lexo edhe :   "Është si grip i lehtë”, Alketa Vejsiu infektohet me Omicron

Më shumë se tre muaj më vonë, zyrtarët izraelitë të shëndetësisë thonë se të dhënat janë të qarta: injeksionet përforcuese ndihmuan në rrëzimin e valës së katërt të virusit që përfshiu vendin në gusht dhe shtator.

Numri i përgjithshëm i rasteve të reja me Covid në Izrael arriti në 1.300 të hënën, një shifër që nuk është arritur që nga mesi i tetorit.

Ndërkohë, koeficienti R i vendit – numri i personave të infektuar nga çdo person me Covid-19 – u hodh në 1.28, niveli i tij më i lartë që nga fillimi i gushtit, kur Izraeli ishte në kulmin e valës së katërt.

Komiteti ministror i qeverisë i ngarkuar me drejtimin e politikës mbi pandeminë u takua gjithashtu të martën, duke vendosur për një sërë masash të reja në vazhdën e valës së re të infeksioneve të sjellë nga Omicron.

Fëmijët që jetojnë në zona me marrjen e ulët të vaksinave nga moshat nën 18 vjeç, mund të kthehen në shkollimin online që në fillim të kësaj jave, thanë ata.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...