E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Shqipëria fton Athinën në nismën e “Ballkanit të Hapur”

Garancia se nisma “Ballkani i Hapur” nuk synon të ringjallë Jugosllavinë, e dha kryeministri shqiptar Edi Rama në ceremoninë e nënshkrimit të saj, ndërsa i bëri thirrje Greqisë, Italisë dhe Hungarisë që të marrin pjesë në të.

“Open Balkan” është një marrëveshje ndërmjet Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë, për të lehtësuar lëvizjen e lirë të njerëzve, bizneseve dhe shërbimeve në të gjitha vendet përkatëse. Kreu i secilit shtet nënshkroi të martën në Shqipëri gjithsej gjashtë marrëveshje.

“Në samitin e ardhshëm ne duam të kemi Italinë, Greqinë dhe Hungarinë, sepse duam që popujt tanë të kenë tregti plotësisht të lirë dhe më pak pengesa kur të arrijnë në BE. Pra, ne do të komunikojmë me vendet e BE-së dhe do të zbatojmë procesin e Ballkanit të Hapur“, tha Rama.

Rama mohoi gjithashtu akuzat se udhëheqësit synonin të ringjallnin një Jugosllavi të re. “Ata që nuk duan që kjo nismë të ketë sukses, thonë se qëllimi ynë është të kthehemi në të kaluarën tonë ose të krijojmë një Jugosllavi të re. “Ballkani i Hapur” nuk ka të bëjë fare me Jugosllavinë”, tha ai.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në fjalimin e tij kritikoi vonesat në zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor. “Kur BE-ja dështon, ne kemi për detyrë të evropianizojmë rajonin”, tha ai.

Berisha po shkakton trazira të brendshme

Ceremonia e nënshkrimit u zhvillua një ditë pas protestave në Tiranë, të thirrura nga ish-kryeministri, ish-presidenti dhe personi “non grata” në SHBA, Sali Berisha. Duke iu përgjigjur nismës, një grup protestuesish dogjën flamurin serb.

Duke komentuar incidentin, presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se përdhosja e simboleve të çdo vendi ishte e papranueshme, por vuri në dukje se shteti shqiptar u përgjigj “menjëherë, seriozisht dhe me përgjegjësi”.

Duke folur për transmetuesin shtetëror RTS, Vuçiç tha se ishte e rëndësishme të shikojmë nga e ardhmja, dhe t’i shohim gjërat në mënyrë racionale, duke shtuar se ishte e kuptueshme që shqiptarët ishin të zemëruar sepse flamujt e tyre kombëtarë u dogjën edhe në Serbi gjatë vizitës së Ramës.

Kosova, Mali i Zi, Bosnja kundër nismës

Në takimin mes liderëve, të tre kërkuan përkushtimin e vendeve të tjera të rajonit, përkatësisht Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjë e Hercegovinës.

Deri më sot, ata kanë refuzuar të marrin pjesë nga frika se mund të ndikojë në anëtarësimin e tyre në BE. Kosova gjithashtu ka frikë se nisma mund të jetë një marrëveshje e fshehtë midis Tiranës dhe Beogradit, që do të lejonte Serbinë të mos e njihte pavarësinë e Kosovës.

Duke komentuar nismën, Florian Bieber, një profesor në Universitetin e Grazit, tha se ideja e bashkëpunimit rajonal nuk ishte e keqe, por jo të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor ishin të përfshirë.

“Ideja e bashkëpunimit rajonal nuk është e keqe, çdo formë bashkëpunimi është e mirëpritur, por ka probleme pasi jo të gjitha shtetet janë të përkushtuara dhe pa angazhimin e të gjithë Ballkanit Perëndimor, bashkëpunimi është problematik”, tha Bieber  për TV N1 të hënën.

Një çështje tjetër, sipas Bieber, është se nënshkruesit nuk kanë sqaruar se kush do të dominojë dhe pse ka një kornizë të re kur tashmë ekziston një kornizë për bashkëpunim. Ai ngriti gjithashtu dyshime se motivet e tyre janë bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet e mira fqinjësore.

“Me veprimet e tyre shohim se kanë rritur tensionin në rajon, dhe në këtë kontekst nuk mund të besoj se ata mbështesin bashkëpunimin e mirë. “Dhe synimet e tyre janë më shumë si propagandë që synon t’i shesë Perëndimit – ne jemi të mirë, jemi partnerë dhe për këtë arsye ata largojnë vëmendjen nga problemet kritike, të cilat përfshijnë mungesën e demokracisë dhe sundimit të ligjit”.

Ai vazhdoi duke thënë se disa vende të BE-së i kishin bllokuar bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, dhe se përparimi i Serbisë drejt anëtarësimit në BE ishte i ngadaltë për shkak të politikës së brendshme të qeverisë aktuale.

Çfarë thotë shtypi gjerman për marrëveshjen mes Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë

Shtypi gjerman është pozitiv dhe optimist për marrëveshjen e nënshkruar mes Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë për lëvizjen e lirë të njerëzve, bizneseve dhe shërbimeve. Më konkretisht, shtypi gjerman raporton si më poshtë:

“Evropa nuk është vetëm një kontinent, është një vizion. Dëshira e popujve tanë për t’u anëtarësuar në BE është përplasur vazhdimisht me politikën e brendshme të vendeve anëtare dhe me thyerjen e premtimeve. Ky qëndrim shkaktoi zhgënjim, paqëndrueshmëri, emigracion dhe humbje të investimeve të konsiderueshme. Ne si politikanë ose mund të protestojmë, ose të marrim iniciativën. Ne zgjedhim këtë të fundit, duke nënshkruar një marrëveshje për të reduktuar kontrollet kufitare, duke lehtësuar tregtinë e mallrave, por edhe për t’u mundësuar qytetarëve tanë të punojnë lirshëm në cilindo nga tre vendet që dëshirojnë.

Shpesh jemi kritikuar si “fuçi baruti i Europës”. Si politikanë të përgjegjshëm, ne nuk do të lejojmë që rajoni ynë të kthehet në makthet e së kaluarës, në një kohë kur BE-ja aktualisht nuk është në gjendje të bëjë më shumë për zgjerimin. Kemi dallime dhe nuk pajtohemi për disa çështje politike. “Por ne pajtohemi se ekonomia dhe katër liritë e BE-së (lëvizja e lirë e mallrave dhe kapitalit, liria e themelimit dhe e punës) janë mënyra e duhur për të siguruar shpresën dhe paqen në rajonin tonë”.

Burimi i lajmit: zougla. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...