E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Mikroçip sa një kokërr orizi, ja si do të zbulohet nëse e ke bërë vaksinën

Një teknologji mikroçipi e prezantuar vitet e fundit nga startup-i me bazë në Stokholm Epicenter, po prezantohet si një mjet për të ruajtur pasaportën e vaksinës COVID-19 nën lëkurë, sipas një videoje nga South China Post që u bë virale të premten.

Firma ka shfaqur një implant të aftë për të ruajtur një pasaportë COVID, që më pas mund të lexohet nga çdo pajisje duke përdorur protokollin e komunikimit në fushë afër (NFC), sipas videos.

Në video paraqitej CEO i DSruptive, Hannes Sjöblad, i cili ishte themeluesi i Shoqatës Suedeze të Biohakerëve. Sjöblad tregoi se si mikroçipi i Epicenter-it me madhësi orizi, i cili është përshtatur si pasaportë për COVID-19, implantohet nën lëkurë ose në krah, midis gishtit të madh dhe gishtit tregues.

A jeni gati për mikroçipin?

Three Square Market, një kompani teknologjike me bazë në Wisconsin, u bë kompania e parë në SHBA që u ofroi punonjësve të saj implante të ngjashme me mikroçip falas në gusht 2017. Çipi u jep punonjësve akses në dhomat e mbyllura dhe mundësinë për të paguar ushqimin dhe pijet.

Mikroçipet iu dhanë Three Square Market (32 milion) në atë kohë nga Biohax, i cili drejtohej nga Jowan Österlund, një tatuazhist suedez dhe specialist i shpimit të trupit, sipas The Guardian.

“Përfundimisht, kjo teknologji do të standartizohet, duke ju lejuar ta përdorni këtë si pasaportë, transport publik, të gjitha mundësitë e blerjes, etj.,” tha Todd Westby, CEO i 32M në atë kohë.

Teknologjia që përdor kompania quhet RFID (Radio-Frequency Identification), e cila përdor fusha elektromagnetike për të identifikuar informacionin e ruajtur në mënyrë elektronike. Çipat përdorin gjithashtu komunikime në fushë të afërt (NFC), i njëjti lloj teknologjie që përdoret në shumicën e kartave të kreditit, pa kontakt dhe pagesave celulare.

Lexo edhe :   Omicron ka ndryshuar formën e pandemisë. Kur do të përfundojë?
Lexo edhe :   Itali/Pezullohen rreth 2 mijë mjekë për shkak të mos vaksinimit

Westby tha në atë kohë se këto mikroçipa tashmë janë bërë shumë të njohura në shumë vende evropiane, dhe se kompanitë synonin të ishin përpara kurbës në sjelljen e tyre në SHBA. Tani ato mund të bëhen pasaporta COVID.

Burimi i lajmit: finance.yahoo.com. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...