E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Skandali i inceneratorëve/Dalin pamjet e para të Lefter Kokës nga paraburgimi

Ish-Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, u arrestua për aferën e inceneratorëve. Ai ndodhet pas hekurave nën akuzën e “korrupsionit” dhe “shpërdorimit të detyrës” në lidhje me abuzimet me çështjen e inceneratorëve. Në media po qarkullojnë me shpejtësi fotot e para të qëndrimit të tij në paraburgim. Koka shihet në ambientet e ajrimit, në paraburgimin e Tiranës, i veshur me të zeza.

Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar pranoi kërkesën e prokurorisë për të vazhduar masën e sigurimit “arrest në burg” ndaj ish-Ministrit të Mjedisit, Lefter Koka, i arrestuar në 14 dhjetor në kuadër të hetimeve për koncesionin e incineratorit të Elbasanit.

Gjatë seancës për vleftësimin e masës së sigurisë të caktuar më parë nga gjykata, prokurori i Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK Klodian Braho u qëndroi kërkimeve të tij për lënien e Kokës në burg. Ndërsa përfaqësuesit ligjorë të ish-ministrit, avokatët Fatmir Braka dhe Julian Mërtiri kërkuan caktimin e një mase sigurime më të butë, për të cilën u shpreh dakord dhe i arrestuari.

Pas përfundimit të seancës që zgjati për më shumë se dy orë, avokati Braka u shpreh për mediat se i përfaqësuari prej tij, Lefter Koka është shprehur i pafajshëm në seancën gjyqësore. Ai evidentoi se Koka nuk ishte pyetur asnjëherë gjatë hetimeve, dhe e konsideroi si jo normale këtë fakt. Ai pohoi se fillimi i këtij procesi ka qenë politik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...