E hënë, 1 Mars, 2021
17 C
Tirana

Edhe 17 ditë kohë për të regjistruar makinat e përdorura

Data 31 dhjetor 2019 është afati i fundit kur do të lejohet regjistrimi i makinave të zhdoganuara dhe që nuk janë Euro 4.

EURO 4 është një sistem i instaluar në makinat e prodhuara dhe që kanë nivel ndotje shumë të ulët. Ky kriter është një standard për makinat e reja të prodhuara pas vitit 2005. Vendimi i cili kishte si kriter moslejimin e zhdoganimit të makinave që ishin prodhuar para vitit 2009, ishte parashikuar të hynte në fuqi që nga janari i këtij viti.

Por ky vendim u hodh poshtë më pas për shkak të kritikave të shumta. Kështu që , u vendos që në vend do të hynte çdo automjet që plotësonte kriterin Euro 4, pa marrë parasysh vitin e prodhimit.

Ndërsa sa i përket makinave me kilometrazh zero, ‘Shqiptarja.com’ raporton se duhet të përmbushin kategorinë mjedisore EURO 5 dhe EURO 6. Në periudhën Janar – Nëntor janë regjistruar 5,486 mjete me vit prodhimi mbi 2009, EURO 4 e lartë një rritje me 42.5% krahasuar me 2018.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koronavirusi: Regjistrohen 986 raste të reja dhe 19 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 986 raste të reja. Ndërkohë, 19 persona...

Video/ Shkëputet masa gjigande e akullit në Antarktidë

Një ajsberg i madh që i afrohet madhësisë së Londrës së Madhe është shkëputur nga Antarktida, afër stacionit kërkimor Halley të Britanisë. Instrumentet sipërfaqësore në...

SHBA/ Gjykata gjobit me 65 milion dollarë rrjetin social Facebook, ja arsyeja

Një gjykatës federal ka aprovuar një gjobë prej 650 milion $ të një procesi gjyqësor mbi privatësinë kundër Facebook për pretendimin e përdorimit të...

Basha pyet qytetarët: Nuk jeni të kënaqur me drejtuesit? Ndërrojini (Video)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar një video në rrjetin social, Facebook, ku i këshillon qytetarët që t'i ndërrojnë drejtuesit e tyre...

Ndryshimi i klimës, po bën që sezonet e alergjive të nisin më herët

Kokrrat e polenit nga bimët që lulëzojnë, fluturojnë zakonisht edhe qindra kilometra përmes erë. Tani duket se kriza e klimës e ka përshpejtuar udhëtimin...