E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Durrësi dhe Vora, precedentë që mund të sjellin ripërsëritjen e zgjedhjeve lokale

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Socialistët po përgatiten të marrin në dorëzim të gjithë pushtetin vendor. Nga ana tjetër,  PD dhe aleatët, të nxitur nga presidenti Ilir Meta po përgatiten për zgjedhje të reja në 13 tetor. Dje gjykata vendosi të mos njohë zgjedhjet në Durrës dhe Vorë.

Arsyetimi: Bindja Demokratike është regjistruar në garë jashtë afatit ligjor. Fjalën e fundit mbi ligjshmërinë e zgjedhjeve lokale e ka Gjykata Kushtetuese, që do ngrihet në shtator. Gjithsesi, vendimi i djeshëm i hap rrugë bisedimeve jozyrtare mes palëve për zgjidhjen e krizës.

Pasi dështoi të pengojë 30 qershorin, opozita duket se po lëshon nga disa prej kërkesave të saj. Tashmë synohet minimalisht ripërsëritja e zgjedhjeve lokale, qoftë edhe me Edi Ramën kryeministër. Më pas arritja e një marrëveshje të gjerë politike mbi reformën zgjedhore, dhe garanci shtesë për ndershmërinë e zgjedhjeve në vitin 2021. Në këtë skenar, do të fitonin të gjithë.

Lexo edhe :   'Rama është në rrudhjen më të madhe elektorale', Manjani zbulon taktikat për ta nxjerrë fitues

Qeveria nuk do akuzohej më për monizëm, dhe opozita do të ri përfaqësohej në organet vendore, duke rikthyer një farë balance të pushtetit. Në pamje të parë do përfitonte edhe Shqipëria, me hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me BE. Por vetëm kaq. Reforma në drejtësi, ka rritur shpresat për nxjerrjen në pension të kësaj klase politike. Paktet e reja mes aktorëve të kësaj klase politike, vetëm sa do ta riciklojnë atë. Kësisoj, Shqipëria do të vonojë ndarjen e saj me tranzicion e gjatë 30-vjeçar./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...