Politikë

“Drejt Gjykatës Europiane për të drejtat e mia”, Malaj zbulon pse e shigjetuan


               Publikuar në : 22:40 - 05/12/19 M S

Në Tiranë, profesori i njohur i ekonomisë, Arben Malaj, tha se ka pritur prej 7 muajsh që të thirret sipas ligjit, për t’u dëgjuar në komisionet parlamentare përkatëse pas kërkesës së një grupi deputetësh, që ai të largohet nga bordi mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë.

Z. Malaj i bëri këto komente në një intervistë për “Zërin e Amerikës” mbrëmjen e të enjtes, pas lajmit se qeveria vendosi ta pezullojë nga detyra e anëtarit të këshillit mbikëqyrës së Bankës Qendrore.

“Pavarësia e anëtarit të Këshillit Mbikëqyrës mbrohet nga Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë. Kam shërbyer me përkushtim, integritet dhe profesionalizëm në të gjithë institucionet, dhe postet për dy dekada. Kam trajtuar publikisht problemet që ka qeverisja e vendit tim”, tha z. Malaj.

Ai shtoi se rikthimi i emrit të tij në temat e angazhimit qeveritar, bëhet për të tërhequr vëmendjen nga problemet e shumta që ka vendi me menaxhimin e dëmeve të tërmetit.

“Ata deputetë që më akuzojnë, nuk kanë asnjë argument dhe unë do të shkoj deri në Gjykatën Europiane për të mbrojtur të drejtat dhe pavarësinë e një anëtari të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës Qendrore. Ajo që nuk u bë për 7 muaj, u bë sot për 7 sekonda. I kam kërkuar Parlamentit shqiptar të më dëgjojë, dhe të mos më trajtojë si të dënuar politik”, tha z. Malaj. /VOA

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT