E mërkurë, 16 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Dorëheqja e Thaçit/Rama: Procesi absurd ndaj tij, do vulosë pastërtinë e UÇK-së

Përpos presidentit Meta, edhe kryeministri Rama ka reaguar në lidhje me vendimin e papritur të Hashim Thaçit. Kreu i qeverisë shprehet se Thaçi ka gjithë mbështetjen e solidaritetin e Shqipërisë, në këtë betejë të radhës për Kosovën. Sipas tij, procesi absurd ndaj Thaçit, do të vulosë pastërtinë e UÇK-së dhe pamundësinë për ta rishkruar historinë e saj.

Thaçi, gjatë një prononcimi për mediat njoftoi se i është konfirmuar aktakuza nga Gjykata Speciale. Më tej Thaçi njoftoi dorëheqjen nga posti që mban, pasi dëshiron që para gjyqit të mbrojë integritetin e Presidencës së Kosovës dhe shtetit të Kosovës. Ai u ka kërkuar forcave politike që të qëndrojnë të matur, dhe të mos lejojnë thellimin e krizës kushtetuese apo institucionale, duke vënë interesat e shtetit mbi ato personale.

Statusi

Hashim Thaçi ka gjjithë mbështetjen e solidaritetin e Shqipërisë në këtë betejë të radhës për Kosovën dhe për drejtësinë e pacënueshme të Luftës Çlirimtare! Procesi absurd ndaj tij do të vulosë përfundimisht pastërtinë e UÇK-së dhe pamundësinë për ta rishkruar historinë e saj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ka ndërhyrë Rusia në zgjedhjet e fundit? Ja si përgjigjet Joe Biden

Pyetje: Është thënë që Rusia u përpoq të ndërhyjë në zgjedhjet e fundit por Rusia ka thënë që nuk është e vërtetë? Çfarë keni biseduar...

”Ngrita çështjen e një Europe të lirë”/ Biden”: Putinit ia thashë të gjitha

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka zbardhur detaje në lidhje me takimin e zhvilluar ditën e sotme në Gjenevë, me...

Si Basha do jetë i pari që do e lëshojë Berishën

Nga: Ben Andoni Partia Demokratike ka mbaruar zgjedhjet duke vendosur për të tretën herë me radhë z. Basha në krye të saj. Në fakt, ai nuk...

Italia në panik/ Alarm për bombë pranë stadiumit ku do luhet kundër Zvicrës

Italia ndodhet në panik, pak orë para se përfaqësuesja të luajë ndeshjen e dytë të kampionatit europian përballë Zvicrës. Një alarm për bombë, ka...

SHBA i dhuron Shqipërisë, 1 milion dollarë pajisje mjekësore

Komanda europiane e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i ka dhuruar Shqipërisë 1 milion dollarë pajisje mjekësore kundër koronavirusit për spitalin Nënë Tereza në...