E mërkurë, 27 Maj, 2020
20 C
Tirana

Do ulej në një tryezë me Ramën? Basha flet troç

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Mbyllet mbledhja për reformën zgjedhore, palët bien dakord për 3 pika

Përfaqësuesi i PS-së në tryezën e Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri deklaroi se është arritur dakordësia mes palëve politike për disa çështje të rëndësishme. Palët kanë...

“Humori juaj, jashtëqitje e një truri të lodhur”, plas sherri mes “Aventurierëve” dhe Agron Llakajt

Aktori i madh i humorit, Agron Llakaj, ka reaguar ashpër ndaj programit “Aventurierët”. Me një postim në Instagram, ai e cilëson një show të...

Rudina Hajdari tregon kushtin për t’u rikthyer në PD

Deputetja dhe anëtarja e Këshillit Politik të reformës, Rudina Hajdari, tha në emisionin 'HARD TALK' se nuk përbën asnjë surprizë nëse kthehet në PD....

25 raste të reja me COVID-19/ Silva Bino ka një thirrje për të rinjtë

Pak më herët, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19 në...

Në një konferencë virtuale me gazetarët, kryeopozitari tha se qeveria ka buxhet për të përballuar pandeminë. Teksa u pyet në lidhje me faktin nëse do të ulej në një tryezë me kryeministrin Rama, për të diskutuar mbi mënyrën e daljes nga kjo krizë, Basha nuk kurseu bashkëpunimin. Ndodhur në kushtet kur koronavirusi ka sjellë viktima e persona të infektuar, thirrja e tij është për bashkëpunim. “Në këto kushte, nga opozita ka pasur bashkëpunimin. Të propozosh zgjidhje, është detyra jonë dhe bashkëpunimi luajal që opozita mund të bëjë për hir të interesit të qytetarëve”.

“Le të rrimë tek Kosova, Maqedonia e veriut. Për të parë se si zgjidhen problemet dhe dëshira për të ndihmuar njerëzit. Ne kemi propozuar një paketë të plotë, që ka të bëjë me aspektin e masave në shëndetësi, detyrimet e shtetit që burojnë nga shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme.

Lexo edhe :   Rudina Hajdari: Basha sa herë ka vështirësi shkon në krahët e Ramës

Efektet e shtresave në nevojë, dhe se si mund të garantojmë mirëfunksionimin e institucioneve në këto kohë krize. Përgjigjja për pyetjen se ku ti gjej paratë është e qartë; anulo kontratat koncensionare 120 mln euro.

Rialoko 140 mln euro, nga shpenzimet operative, luksi, që s’janë domosdoshmëri në kohë krize. Kjo do të administronte një situatë 2-3 mujore krize.

Buxheti ka dhe rezerva të tjera për të përballuar krizën. Mos të shohim Amerikën, por Kosovën.

Në këto kushte, nga opozita ka pasur bashkëpunimin. Të propozosh zgjidhje, është detyra jonë dhe bashkëpunimi luajal që opozita mund të bëjë për hir të interesit të qytetarëve”, tha Basha.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

EMRAT/ OFL iu kërkon deklarimin e pasurisë 4 “të fortëve” nga Elbasani

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar sot formularin për deklarimin e pasurisë 4 “të fortëve” në Elbasan. Mësohet se bëhet fjalë për shtetasit: Agron...

“Jemi në fazë të re të investimeve”/ Rama viziton fermën e përpunimit të qumështit

Kryeministri Edi Rama dhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca kanë zhvilluar një tjetër takim me fermerët në Lushnjë. Dy politikanët vizituan një fermë të përpunimit...

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

Pasojë e koronavirusit? Johnson shfaq probleme me shikimin

Kryeministri britanik, Boris Johnson është shprehur se koronavirusi mund të ketë ndikuar në shikimin e tij. Në një konferencë për mediat ditën e djeshme, Johnson...

U përjashtua 10 ditë nga Kuvendi, Ralf Gjoni “shpërthen” në akuza

Deputeti i opozitës së re, Ralg Gjoni ka reaguar pas vendimit të Byrosë së Kuvendit për përjashtimin e tij për 10 ditë nga seancat...
WhatsApp KONTAKTO TT