E martë, 7 Prill, 2020
21 C
Tirana

“Do të marrim 600 milionë euro borxhe”/Maqedonia e Veriut përgatit masat ekonomike

Lexo edhe ...

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të...

Tragjike në Francë/ 1,417 viktima brenda 24 orëve

Koronavirusi brenda 24 orëve ka marrë 1,417 jetë njerëzish në Francë. Autoritetet përkatëse kanë njoftuar se janë regjistruar 11 mijë raste të reja brenda harkut...

Koronavirusi po bën “kërdinë” në disa shtete, Trump “luftë” me OBSH

Në kohën kur koronavirusi është shndërruar në një kërcënim serioz për njerëzimin dhe po bën “kërdinë” në disa shtete, Presidenti amerikan Donald Trump duket...

Rama: Jeni super, ju dua shumë! Zoti i shqiptarëve është i madh

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi të publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook inkurajon qytetarët teksa shkruan se Shqipëria do ta fitojë luftën...

Përhapja e gjerë e koronavirusit po shkakton një krizë të madhe ekonomike në të gjithë botën.

Masat kufizuese të ndërmarra nga shtetet e prekura, kanë bërë që ekonomia të pësojë krisje të rënda. Edhe në Maqedoninë e Veriut ku sot u shënua viktima e parë nga koronavirusi, situata nuk është më ndryshe.

Ministrja e Financës, Nina Angellovska ka bërë me dije se Maqedonia e Veriut do të marrë 600 milionë euro borxh për të përballur krizën ekonomike nga koronavirusi

Maqedonia e Veriut pritet të publikojë masat e dyta lidhur me situatën e Covid-19, ku do të bëjnë pjesë edhe ato ekonomike në ndihmë të qytetarëve dhe bizneseve të prekura nga koronavirusi.

Sipas ministres, efektet negative do të ndjehen në tre-mujorin e dytë. Ajo theksoi se ende nuk ka një plan të qartë se si do të ndahen ndihmat.

Mësohet se borxhi që do të marrë Maqedonia do të jetë me afat të drejte kthimi 12-mujor. Mediat vendase raportojnë se 87 milionë euro do të tërhiqen nga FMN, ndërsa 100 deri 120 milionë nga Banka Botërore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të...

Tragjike në Francë/ 1,417 viktima brenda 24 orëve

Koronavirusi brenda 24 orëve ka marrë 1,417 jetë njerëzish në Francë. Autoritetet përkatëse kanë njoftuar se janë regjistruar 11 mijë raste të reja brenda harkut...

Koronavirusi po bën “kërdinë” në disa shtete, Trump “luftë” me OBSH

Në kohën kur koronavirusi është shndërruar në një kërcënim serioz për njerëzimin dhe po bën “kërdinë” në disa shtete, Presidenti amerikan Donald Trump duket...

Rama: Jeni super, ju dua shumë! Zoti i shqiptarëve është i madh

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi të publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook inkurajon qytetarët teksa shkruan se Shqipëria do ta fitojë luftën...

“Me të në fushë ishte sikur bënim dashuri”,Berbatov tregon partnerin e preferuar

Ish-sulmuesi i Manchester United, Dimitar Berbatov ka habitur me emrin e partnerit të preferuar në fushën e lojës, duke mos zgjedhur Wayne Rooney Cristiano...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT