E shtunë, 31 Korrik, 2021
25.5 C
Tirana

Do shpartallojë “grushtin e shtetit”,  Mediu zbulon vendimin që ka marrë

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, i është bashkuar apelit të presidentit Ilir Meta, që qytetarët të bëhen bashkë në protestën e 2 marsit. Sipas tij, qytetarët do të mblidhen bashkë jo për parti, por për Kushtetutën dhe ligjin.

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, prej ditësh ka nisur një luftë të fortë me ndërkombëtarët dhe mazhorancën, duke i implikuar në grusht-shteti kundër institucioneve shqiptare.

Ai paralajmëroi edhe dje për mbajtjen e një tubimi në 2 mars përpara Kryeministrisë. Meta ftoi qytetarët që të vijnë në protestë me lule mimoze të freskëta, që sipas tij, paralajmërojnë ardhjen e pranverës Kuq e Zi për të gjithë shqiptarët e bashkuar kudo janë.

Statusi

Kushtetuta eshte marveshja qe shqiptaret kane bere per ti vene kufi pushtetit dhe pushtetareve, makuterrise dhe marrezise. Eshte marveshja qe mbron lirite dhe të drejtat, të drejten e prones, sigurine për jeten. Mbrojtja e Kushtetutes eshte detyrim për te gjithe qytetaret.

Në 2 Mars shqiptaret, demokrate, republikane, socialiste me dhe pa parti bashkohen për jeten dhe lirine e tyre, jo per Presidentin, jo per parti por per Kushtetuten dhe ligjin, kunder shkaterrimit të shtetit nga Rilindja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit padit Ministren e Kulturës

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...