E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

“Do flas shqip”, Rama e nis me batutë fjalën e tij në forumin e Shkupit

“Ballkani i Hapur” është titulli kryesor i panelit në Forumin Ekonomik Rajonal që po mbahet sot në Shkup. Pjesë e këtij paneli janë kryeministri Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, presidenti serb Aleksandër Vuçiç së bashku me 250 kompani nga rajoni.

Gjatë samitit pritet nënshkrimi i disa marrëveshjeve trilaterale, në kuadër të Mini-shengenit Ballkanik, me synim lehtësimin e jetës së qytetarëve dhe komunitetit të biznesit në Ballkanin Perëndimor.

Kryeministri Rama ndërsa theksoi se do të flasë shqip, iu drejtua kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev duke i thënë se uron që përkthyesi mos t’i shkatërrojë mesazhin që ai kërkon të përcjellë.

“Këtë herë do të flas në shqip dhe shpresoj i dashur Zaev që kësaj here, përkthyesi të mos ma shkatërrojë mesazhin. Besoj se është e mjaftueshme pamja e këtij mozaiku për të kuptuar vlerën e kësaj nisme.

Këtu janë nga Shqipëria njerëzit e sipërmarrjes, ata që krijojnë punë dhe duan të shkojnë më tutje. Për të gjithë ata, kjo nismë është gjëja e duhur dhe jo vetëm është gjëja e duhur po ndryshe nga çfarë predikojnë disa është edhe e vonuar.

Ky rajon nuk mund të ngelet peng i të shkuarës në asnjë aspekt, dhe kush nuk e kupton akoma sesa të vegjël jemi të ndarë për të rritur ekonomitë tona dhe për të krijuar më shumë punë dhe perspektivë sidomos për të rinjtë, është i dënuar për të jetuar në të shkuarën. Ne s’duam të jetojmë në të shkuarën, ne duam të jetojmë në të ardhmen”.

Lexo edhe :   Pika vaksinimi në Universitete/Rama thirrje studentëve: Vaksinimi i detyrueshëm
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...