E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Google e Facebook punonjësve: “Në zyrë kthehet vetëm ai që është vaksinuar”

Në punë në zyrë vetëm nëse vaksinoheni kundër Covid-19. Është rregulli i vendosur nga Google dhe Facebook për punonjësit e tyre të interesuar të kthehen në zyra, motivuar nga shqetësimet që lidhen me përhapjen e variantit Delta. Nëse nuk vaksinoheni alternativa është të qëndroni të punoni nga shtëpia.

Për Google, mundësia e punës në distancë do të zgjatet deri më 18 tetor: “Kushdo që vjen për të punuar në kampuset tona do të duhet të vaksinohet,” shpjegoi CEO Sundar Pichai në një postim në blog. “Ne po e zbatojmë këtë politikë në Shtetet e Bashkuara dhe do ta shtrijmë atë në rajone të tjera në muajt e ardhshëm. Shpresoj se këto hapa do t’i japin të gjithëve paqe më të madhe kur të rihapen zyrat,” shtoi ai.

E njëjta zgjedhje për Facebook, që thoshte në një shënim: “Ne do t’i kërkojmë kujtdo që vjen të punojë në një nga kampuset tona amerikane të vaksinohet. Ne do të kemi një procedurë për ata që nuk mund të vaksinohen për arsye mjekësore ose arsye të tjera dhe ne po vlerësojmë qasjen tonë në rajone të tjera teksa situata evolon ”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...