E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Ditët e ardhshme mund të trondisin SHBA-në, ja ç’mund të ndodhë

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Nga: Paul LeBlanc & Zachary B.Wolf “CNN”

Nenet që fajësojnë presidentin amerikan Donald Trump për shpërdorim detyre, pritet të votohen në Kongres para fundit të kësaj jave, më pak se tre muaj pasi kryetarja e Kongresit, Nensi Pelozi, shpalli nisjen e hetimit mbi impeachment-in ndaj shefit të Shtëpisë së Bardhë. Ja se si mund të rrjedhin gjërat:

Votimi në Kongres

Dy nene të fajësimit, do të hidhen në votë në Kongres. Nëse me shumicë të thjeshtë, Kongresi miraton secilin nga nenet, Trump do të bëhej presidenti i tretë në historinë e SHBA-në që fajësohet. Presidenti Riçard Nikson, dha dikur dorëheqjen pasi Kongresi votoi pro impeachment-it, por para se të mund të dilte para Senatit. Kongresi nuk ka caktuar ende një datë specifike për votimin, por 2 kongresmenë demokratë thanë se kjo mund të ndodhë këtë të mërkurë.

Çfarë përmbajnë dy nenet?

Neni i parë i impeachment-it, e akuzon Trump për abuzim me detyrën e tij, në rastin kur ushtroi presion ndaj Ukrainës për të hetuar rivalët e tij politikë, duke e shantazhuar Kievin me pezullimin e ndihmën ushtarake amerikane. Neni i dytë e akuzon atë për pengimin e hetimit mbi sjelljen e tij të gabuar, nëpërmjet pengimit të dëshmitarëve për të dhënë dëshminë e tyre.

Humbja e gjyqit në Senat

Nëse nenet miratohen nga Kongresi sikurse edhe pritet, Senati i udhëhequr nga republikanët do të zhvillojë një gjykim të tijin, dhe procesi do drejtohet nga Kryetari i Gjykatës së Lartë Xhon Roberts, një i emëruar nga Xhorxh Bush, dhe që deri tani ka luajtur një rol kyç.

Udhëheqësi demokratëve në Senat, Çak Shumer, e bëri të qartë përmes një letre drejtuar kreut të shumicës republikan në senat, Miç Mekonell të dielën në mbrëmje, se preferon që gjykimi në Senat të shoqërohet me dëshminë e dëshmitarëve, dhe publikimin e fakteve të reja.

Kjo është kundërshtuar menjëherë nga republikanët, që mendojnë se një gjykim më i shkurtër i presidentit dhe pa dëshmitarë, do të shmange shndërrimin e Senatit në një cirk politik. Shumer kërkoi thirrjen në një dëgjesë në Senat të të paktën 4 dëshmitarëve: shefit të kabinetit të Shtëpisë së Bardhë Mik Malvanej, ish-këshilltarit të sigurisë kombëtare Xhon Bolton, këshilltarit ushtarak të Shtëpisë së Bardhë Robert Bler, dhe kreut të Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit,  Majkëll Dafej.

Lexo edhe :   Biden: Amerika, gati të udhëheqë botën
Lexo edhe :   Biden prezanton emrat kyç të kabinetit, rikthehet ish-sekretari amerikan

Ndërkohë Shtëpia e Bardhë, po merret ende me planifikimin e strategjisë së saj mbrojtëse gjatë gjyqit në Senat, dhe po diskuton nëse do të thërrasë apo jo dëshmitarë, të cilët mund ta zgjasin gjyqin. Trump u shpreh të dielën e shkuar, në favor të një procesi të shkurtër gjyqësor.

Çfarë thonë sondazhet

Një sondazh i ri nga televizioni “Fox News”, zbuloi se 50 për qind e votuesve në mbarë

vendin, dëshirojnë që Trump të fajësohet dhe shkarkohet nga detyra. Kjo është një normë e pandryshuar, që prej një sondazhi të ngjashëm në fund të tetorit.

Ndërkohë 4 për qind e të anketuarve, mendojnë që presidenti Trump duhet të fajësohet, por jo të shkarkohet, në një kohë që 41 për qind e të pyeturve e kundërshtojnë plotësisht fajësimin. CNN ka ndërmarrë vetë një sondazh mbi këtë çështje, dhe të dhënat janë si më poshtë:

Pavarësisht nga pikëpamjet e tyre për fajësimin, 53 për qind e votuesve thonë se Trump po abuzon me pushtetin që ka, 48 për qind mendojnë se ai e ka penguar Kongresin në kryerjen e detyrës së tij, dhe 45 për qind mendojnë se ai ka marrë ose dhënë ryshfet.

Ndërkaq, 60 për qind e të anketuarve, mendojnë se në përgjithësi është e gabuar që Donald Trump t’u kërkojë liderëve të vendeve të huaja, të hetojnë rivalët e tij politikë. Ndërkohë qytetarët amerikanë, janë të ndarë mbi çështjen nëse demokratët në Kongres po e zhvillojnë me korrektësi procesin e impeachment-it. 45 për qind thonë po, 42 për qind jo.

Ndërkohë vlerësimi i figurës së Trump, është 45 për qind pozitiv dhe 53 për qind negativ, pra me një përmirësim i vogël, nga 42 për qind vlerësim pozitiv në tetor, dhe 57 për qind mendime negative./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...