E enjte, 13 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Disa të arrestuar në Iran lidhur me rrëzimin e avionit ukrainas

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Organi gjyqësor i Iranit thotë se janë bërë disa arrestime lidhur me rrëzimin e avionit ukrainas që u godit gabimisht nga forcat iraniane, sapo u ngrit nga toka në Teheran, duke shkaktuar vdekjen e 176 vetëve në bord.

Njoftimin e bëri të martën zëdhënësi i gjyqësorit, Gholhossein Esmaili, por ai nuk dha detaje mbi numrin e të arrestuarve dhe lidhjet e tyre me çështjen.

Po të martën, presidenti iranian Hassan Rouhani u zotua që të ndëshkojë personat përgjegjës për rrëzimin aksidental të një avioni pasagjerësh ukrainas, ndërsa e quajti incidentin “të pafalshëm”.

Gjatë një fjalimi në televizor, udhëheqësi Rouhani bëri thirrje për ngritjen e një gjykate speciale dhe tha se “e gjithë bota do të shikojë”.

Zhvillimet ndodhin ndërsa qeveria e atij vendi përballet me protesta pasi fillimisht këmbënguli se problemet mekanike kishin çuar në rrëzimin e avionit, para se të pranonin të shtunën se personeli ushtarak iranian e kishte qëlluar dhe rrëzuar aeroplanin duke vrarë 176 njerëzit në bord.

Qindra studentë në një universitet prestigjioz të Iranit i dënuan hapur sundimtarët e tyre islamikë në ditën e tretë të protestave të hënën.

Në disa videoklipe të verifikuara nga Zëri i Amerikës, studentët në Universitetin e Teknologjisë Sharif në Teheran, që njihet për reputacionin në teknologji, duket se ishin mbledhur pranë kampusit duke hedhur parulla dhe dëgjuar folës të ndryshëm që kritikonin qeverinë.

Në një nga videot, studentët thërrisnin “ata vranë elitat tona dhe i zëvendësuan me mullahë”.

Ata i referoheshin dhjetëra studentëve iranianë që kishin qenë në avionin e linjës ukrainase që u rrëzua, shkruan “Voa”.

Rrëzimi ndodhi vetëm disa orë pasi Irani goditi me raketa bazat amerikane në Irak dhe po bëhej gati për një kundërpërgjigje amerikane që nuk ndodhi.

Sulmet me raketa të Iranit, që nuk shkaktuan viktima, u ndërmorën si hakmarrje ndaj vrasjes nga Shtetet e Bashkuara të kryegjeneralit iranian, Qassem Soleimani në Bagdad më 3 janar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...

Macron paralajmëron Iranin kundër “ndërhyrjes” në Liban

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Iranin kundër cdo ndërhyrjeje në Liban. Sipas Reuters, Macron ka zhvilluar një bisedë të telefonike me presidentin iranian, Hassan...

VIDEO/ Neymar shpërdoron dy raste vetëm për vetëm me portierin

Po luhet mbrëmjen e sotme ndeshja mes Atalantës dhe PSG-së, e vlefshme për ‘Champions League’. Pak minuta më parë ka përfunduar pjesa e parë, me...

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Nga Mero Baze Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...