E hënë, 25 Maj, 2020
18 C
Tirana

“Disa janë karantinuar, s’janë bërë publik”, Artan Hoxha nxjerr detajet për efektivët e policisë

Më të lexuarat

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka zbuluar se përpos mjekëve, po kaq të ekspozuar ndaj koronavirusit janë edhe efektivat e Policisë së Shtetit. Duke filluar nga policia kufitare, kontakti i parë me çdo shqiptar apo të huaj qe shkel në vend. Mbrojtja dhe pajisja me mjete mbrojtese e tyre është minimale. Me pas janë efektivat e patrullave të policisë rrugore dhe ato te komisariateve të mbështetura ditet e fundit nga trupat e FNSH-se dhe Forcave te Armatosura. Ai shkruan në statusin e radhës në Facebook se aktualisht nuk kemi asnjë rast të bërë publik të ndonjë efektivi policie apo të ushtrisë, të infektuar zyrtarisht.

Hoxha zbulon se personalisht njeh disa oficerë policie të komisariateve të Tiranës, që janë mbyllur në karantinë, pas dyshimeve se janë infektuar, kanë kontaktuar persona të infektuar më parë, apo kanë simptoma të Covid-19. Artan Hoxha sqaron qytetarët se këto raste nuk janë bërë publike.

“Për fat te mirë, deri tani nuk kemi zyrtarisht asnje rast të policëve të infektuar (dhe uroj që të mos kemi asnjë të tillë, deri në fund të kësaj historie), por kjo nuk do të thotë që mes tyre të mos ketë të infektuar ende të pazbuluar, apo të mos infektohen më vonë”, shkruan ndër të tjera ai.

Statusi

Policia, barriera e pare ne luften me COVID-19

Kemi duartrokitur keto dite per mjeket, infermieret, dhe gjithe stafin ndihmes te sistemit shendetesor ne vend. Jemi lutur per ta, u kemi dhene kurajo, i kemi mbeshtetur pafund. Syte tane jane drejtuar tek ata, zemrat tona jane me ta. Shpresat tona jane tek aftesia, profesionalizmi dhe vetmohimi i tyre. Ata, per fat te keq kane mes radheve te tyre te infektuarit e pare nga covid-19. Padiskutim qe bluzat e bardha e kane merituar, madje meritojne shume me shume se kaq.

Jo me pak admiruese eshte puna e te gjithe atyre qe mbajne cdo dite me furnizime tregjet e fruta-perimeve, pikat e shitjes dhe marketet. Edhe ata jane po aq te ekspozuar ndaj virusit. Ata kontaktojne me qindra e mijera njerez cdo dite dhe izolimi i tyre e con ne kolaps popullaten.

Jo me pak te ekspozuar jane gazetaret dhe stafet mbeshtetese te mediave. Sidomos reporteret e terrenit dhe grupet e xhirimit te tyre, qe keto dite te veshtira po i kalojne duke raportuar nga cdo skaj i vendit. Ne mbremje u duhet te shkojne ne shtepi, duke mos e ditur nese jane ekspozuar ndaj virusit dhe mund te rrezikojne seriozisht familjet e tyre.

Por pa asnje dyshim, ata qe kane qene te paret ne kontakt me te infektuarit fillestare me covid-19 te ardhur nga jashte vendit, jane efektivat e Policise se Shtetit. Duke filluar nga policia kufitare, kontakti i pare me cdo shqiptar apo te huaj qe shkel ne vend. Mbrojtja dhe paisja me mjete mbrojtese e tyre eshte minimale. Me pas, jane efektivat e patrullave te policise rrugore dhe ato te komisariateve te mbeshtetura ditet e fundit nga trupat e FNSH-se dhe Forcave te Armatosura. Ata kontaktojne, ndalojne, ndihmojne, kontrollojne cdo dite me qindra e mijera njeres, duke mos e ditur per asnje cast nese qytetari qe kane perballe eshte i kontaminuar apo jo. Mbrojtja e tyre eshte fare minimale, te paisur pamjaftueshem me mjete mbrojtese. Por duke patur parasysh se mjetet mbrojtese anti-virus mungojne dhe ne spitalet tona, mendoni sa mundesi ka nje polic te nderroj dorezat apo masken cdo nje ore, ndersa sherben nga 8 deri 16 ore ne dite pa nderprerje. Deri tani nuk kemi asnje rast te bere publik te ndonje efektivi policie apo te ushtrise, te infektuar zyrtarisht.

Lexo edhe :   SHBA eksporton koronavirusin
Lexo edhe :   Bilanci/ Një tjetër person humb jetën nga koronavirusi në Greqi

Personalisht njoh disa oficere policie te komisariateve te Tiranes, qe jane mbyllur ne karantine pas dyshimeve se jane infektuar, kane kontaktuar persona te infektuar me pare, apo kane simptoma te covid-19. Sigurisht qe rastet e tyre nuk jane bere publik(shume mire qe nuk jane bere) dhe uroj qe asnjeri prej tyre te mos rezultoje i infektuar, ndryshe pasojat do te ishin te medha.

Do mjaftonin vetem disa efektive policie te infektuar, qe te krijonin problem ne te gjithe trupen policore te 6 komisariateve te kryeqytetit. Per fat te mire deri tani nuk kemi zyrtarisht asnje rast te policeve infektuar(dhe uroj qe te mos kemi asnje te tille deri ne fund te kesaj historie) por kjo nuk do te thote qe mes tyre te mos kete te infektuar ende te pazbuluar, apo te mos infektohen me vone.

Eshte dukshem e qarte se drejtuesit e policise kane angazhuar ne terren kryesisht police ne moshe te re ose deri ne 40 vjec, me konceptin qe moshat e reja jane me rezistente dhe kane imunitet me te forte ndaj virusit. Mungesa e mjeteve logjistike, ben qe ne nje mjet patrullimi, veture apo furgon, te jene shume punonjes policie bashke, ne nje distance mjaft te afert. Nje mjet patrullimi perdoret panderprerje gjate 24 oreve, pa patur mundesi reale te dizifektohet, pas cdo dorezimi turni nga efektivat qe e perdorin mjetin.

Ne keto kushte efektivat e Policise se Shtetit, garantuesit e sigurise dhe rendit ne kete vend, kane nje detyre dhe pergjegjesi mjaft te madhe. Jo vetem te kryejne detyrat e tyre te perditshme, por ata jane hallka kryesore ne masat parandaluese te pandemise covid-19. Nese policia nuk mban nen kontroll te rrepte masat shternguese te karantinimit dhe izolimit te popullates, pasojat do ishin te pallogaritshme.

Nisur nga mungesa e logjistikes se nevojshme dhe mjeteve mbrojtese antiepidemi, ajo qe po ben trupa policore ne terren deri tani, eshte me te vertete heroizem. Prandaj cdo efektiv i Policise se Shtetit dhe Forcave te Armatosura ne terren, kryefamiljar, prind, moter, vella apo femije, i familjeve shqiptare, meriton nje duartrokitje dhe nje mbeshtetje te madhe.
Pa ju ne krye te detyres, pa sakrificen, mundin dhe lodhjen tuaj, bilanci i viktimave te covid-19 do te ishte shume me i rende.

Nderim dhe respekt per cdo polic dhe ushtarak qe ka bere betimin para flamurit kombetar dhe eshte sot barriera e pare ne luften antiepidemi per te shpetuar jeten e cdo shqiptari…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pipero: Rritja e temperaturave ul transmetueshmërinë e virusit

Mjeku Pëllumb Pipero deklaroi në “360gradë” në RTV Ora,  se ka disa studime që dëshmojnë se rritja e temperaturave, ul transmetueshmërinë e virusit. Ai...

Frikë nga rikthimi i virusit? Pipero: Pasojat do jenë të lehta

Shqetësimi më i madh për momentin është nëse do të ketë një rikthim edhe më të rëndë të virusit. Shumë është folur për këtë...

Plagoset i riu në Tropojë, transportohet drejt Spitalit të Traumës

Së fundmi një 28-vjeçar ka mbetur i plagosur në Lekbibaj të Tropojës. Raportohet se i riu është goditur me qytën e pistoletës dhe ka marrë...

Teatri/ Kurti: Aktivistët e VV do kundërshtojnë edhe më fort

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi së fundmi se Vetëvendosja do të protestojë edhe më fort, për çdo padrejtësi që bëhet në Shqipëri. Ai u...

Nis përçarja, aleati i Bashës del hapur kundër Metës për 14 pikat

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, ka dalë hapur kundër planit me 14 pika të kreut të shtetit, Ilir Meta, për zgjidhjen e krizës. Në...
WhatsApp KONTAKTO TT