E mërkurë, 1 Prill, 2020
6 C
Tirana

Pamje të rënda/ Refuzoi karantinën, ja çfarë i bën policia franceze

Lexo edhe ...

Koronavirusi kurorëzon Ramën dhe për “X” vite të tjera

Nga Artur Zheji Është pothuajse e padyshimtë, që ky Rama, do të na plaket përpara syve, gjithmonë në pushtet dhe gjithmonë me shumë pushtet, rrethuar...

Koronavirusi/ Veliaj: Falen qiratë e banesave sociale për marsin dhe prillin

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka organizuar sot një mbledhje online me këshillin bashkiak. Gjatë kësaj mbledhjeje, Veliaj njoftoi se do të falen qiratë për...

“Mos bllokoni kamionët e Kosovës”/ Serbia i përgjigjet thirrjes së Ramës

Pas thirrjes që kryeministri Rama i bëri dje Vuçiç, që të liheshin të kalonin në dogana kamionët me targa të Kosovës, ka ardhur edhe...

Anulohet për herë të parë, një tjetër turne i dorëzohet koronavirusit

Një tjetër kompeticion i është dorëzuar koronavirusit. Bëhet fjalë për turneun e Wimbledon, i cili nuk ishte anuluar asnjëherë që nga Lufta e Dytë...

Mediat italiane kanë publikuar raste të shumta ku qytetarët nuk respektojnë vetë-karantimin. Pavarësisht vendosjes së gjobës dhe një situate dramatike me viktimat që shtohen nga ora në orë, shumica prejt tyre e kanë humbur durimin dhe shkelin rregullat. Por e njëjta situatë nuk shfaqet në Francë, pasi policia të tërheq me forcë nëse bëhesh shkelës i rregullave të vendosur nga shteti.

Policia në Francë është fotografuar duke ndaluar me forcë një grua, që raportohet se nuk pranoi të zbatonte karantinën mbarëkombëtare.

Pas shtimit të rasteve, qeveria franceze ka vendosur masa të reja që synojnë mbrojtjen për frenimin e koronavirusit, duke ndaluar njerëzit të largohen nga shtëpitë e tyre pa leje.

Pamjet në fjalë tregojnë se sa të ashpër janë policët, në zbatimin rigoroz të ligjit. Një grup oficerësh, disa prej tyre të armatosur, kanë mbajtur me forcë një femër.

Mendohet se gruaja është ndaluar, pasi nuk dispononte asnjë certifikatë për të lejuar lëvizjen e saj.

Kufizimet kanë hyrë në fuqi dy ditë më parë, dhe aktualisht janë caktuar të zgjasin 15 ditë. Ato përfshijnë ndalimin e tubimeve publike, përfshirë aktivitetet themelore si ecja jashtë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Koronavirusi kurorëzon Ramën dhe për “X” vite të tjera

Nga Artur Zheji Është pothuajse e padyshimtë, që ky Rama, do të na plaket përpara syve, gjithmonë në pushtet dhe gjithmonë me shumë pushtet, rrethuar...

Koronavirusi/ Veliaj: Falen qiratë e banesave sociale për marsin dhe prillin

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka organizuar sot një mbledhje online me këshillin bashkiak. Gjatë kësaj mbledhjeje, Veliaj njoftoi se do të falen qiratë për...

“Mos bllokoni kamionët e Kosovës”/ Serbia i përgjigjet thirrjes së Ramës

Pas thirrjes që kryeministri Rama i bëri dje Vuçiç, që të liheshin të kalonin në dogana kamionët me targa të Kosovës, ka ardhur edhe...

Anulohet për herë të parë, një tjetër turne i dorëzohet koronavirusit

Një tjetër kompeticion i është dorëzuar koronavirusit. Bëhet fjalë për turneun e Wimbledon, i cili nuk ishte anuluar asnjëherë që nga Lufta e Dytë...

“Vëllai ka 10 ditë me simptomat e Koronavirusit”,Memushaj:Dëshiroj ta mbyll karrierën në…Vlorë

Italia është duke përjetuar një situatë të tmerrshmë për shkak të Koronavirus, që është përhapur në mënyrë të frikshme, duke shkaktuar me mijëra viktima....
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT