E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

‘Dimri do jetë i vështirë’/ 60 respiratorë nga NATO, Rama falenderon SHBA

Kryeministri Edi Rama ka falenderuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës që përmes NATO-s i dhuruan vendit tonë 60 respiratorë të rinj, pajisje vitale për pacientët e prekur nga koronavirusi.

Rama tha se miku i mirë duket në ditë të vështira, ndërsa paralajmëroi se bazuar te parashikimet e ekspertëve, dimri do të jetë i vështirë.

SHBA i ka ardhur në ndihmë Shqipërisë, duke dhuruar 60 respiratorë të rinj, të cilët do të instalohen në spitalin Infektiv, Shefqet Ndroqi dhe në 2 spitalet e reja COVID.

“Miqtë e mirë duken në ditë të vështira. Ne sot ndihemi jashtëzakonisht mirë, jo vetëm në aspektin ushtarak, por mbi të gjitha në aspektin human.

Jemi pjesë e këtij klubi fantastik vendesh që besojnë te vlerat e lirisë, parimet e demokracisë.

Mirënjohje SHBA-së, që gjithnjë edhe në këtë rast, janë treguar të vëmendshëm ndaj Shqipërisë.

Falenderoj në mungesë ambasadoren Kim, që më dha e para lajmin për këtë mbështetje kaq të çmuar dhe kaq të nevojshme në këtë fazë përballje me një armik kaq të pamëshirshëm.

Mbase ky është momenti i duhur, për të bërë edhe një retrospektivë të disa momenteve, kur kemi prekur nga afër mbështetjen e miqve tanë. Dimri do të jetë i vështirë sipas parashikimeve të ekspertëve të botës dhe Shqipërisë”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...