E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

“22 pacientë në terapi intensive”/ Manastirliu flet për kapacitetet në spitale

Me kontributin e SHBA dhe NATO, vendi ynë është pajisur sot me 60 respiratorë të rinj, që i shtohen kapaciteteve për të luftuar Covid-19. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, bëri të ditur se 22 pacientë janë në terapi intensive, ose siç e shpjegoi ajo, më pak se 10 përqind e kapacitetit. Duke iu referuar projeksioneve të ekspertëve për periudhën vjeshtë-dimër, ajo shtoi se numri i pacientëve të infektuar do të rritet, dhe i atyre që do të shtrohen për trajtim spitalor po ashtu.

“Në vjeshtë-dimër do të kemi një përballje tjetër, sepse do të kemi gripin dhe Covidin dhe projeksioni i ekspertëve parashikon më shumë të infektuar dhe më shumë raste në spitale.

Deri në fund të vitit, Urgjencës Kombëtare do ti shtohen dhe 36 ambulanca. Infrastruktura dhe burimet njerëzore janë gati.

Kemi një plan përgjigje edhe me burimet njerëzore. Por kapacitetet s’janë asnjëherë të mjaftueshëm, nëse e lëmë në rrjedhje të lirë këtë virus”, tha Manastirliu, në ceremoninë e dhurimit nga NATO të 60 respiratorëve të rinj për Shqipërinë.

Sipas ministres, aktualisht në sistemin tonë shëndetësor janë 173 respiratorë, dhe se vetëm 10% e kapacitetit është e zënë.

“Arritëm të përgatiteshim në kohë, duke përgatitur strukturat e dedikuara për atë që vuajnë nga nga Covid-19. Sot me ndihmën e aleatëve të çmuar, kemi dyfishuar respiratorët. Aktualisht në sistem janë 173 respiratorë.

Me financimin e qeverisë shqiptare, do të rrisim kapacitetet me 44 respiratorë të avancuar, statik, për të gjithë strukturat tona spitalore, për t’iu përgjigjur të gjithë planeve tona, nëse kërkohet që të hapim pavione të veçanta në spitalet rajonale.

Sot kemi vetëm 22 pacientë në terapi intensive, pra më pak se 10% e kapaciteteve tona të zëna, por kjo nuk na pengon që të rrisim kapacitetet”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...