E martë, 30 Nëntor, 2021
8.5 C
Tirana

Iu dhurua kishës nga qeveria italiane, vidhet këmbana në Lezhë

Një këmbanë prej bronxi është vjedhur në kishën e fshatit Sukaxhi në Ungrenj të Lezhës.

Mësohet se kambana ishte dhuratë nga qeveria italiane për kishën dhe peshonte rreth 370 kg.

Sipas informacioneve, ajo është vjedhur dy ditë më parë për t’u shitur, ndërsa autorët nuk janë identifikuar ende.

Kisha u ndërtua në shek. e XVII. Në këtë kishë përqendrohet edhe drejtimi i klerit katolik për trevën. Kishës së Shën Mëhillit në vitin 1925 nga Vatikani iu dhurua kjo këmbanë bronzi, me mbishkrimin “Fisit Kreshnik të Kashnjetit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...