E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Dezinfektuesit e duarve, sa na mbrojnë nga koronavirusi? Disa këshilla

Ajo çfarë është trumbetuar shpesh gjatë ditëve të fundit, lidhet me rritjen e higjienës personale, kjo si masë parandaluese për prekjen nga viruset.

Gjatë shpërthimeve të mëparshme të koronaviruseve, transmetimi nga njeriu te njeriu ndodhi përmes spërklave të pështymës, kontaktit të drejtpërdrejtë njerëzor, apo kontaktit indirekt.

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon disa këshilla për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes.

Ja disa këshilla:

-Lani shpesh dhe mirë duart me ujë dhe sapun

-Shmangni prekjen e syve, hundës dhe gojës me duar të palara

-Shmangni përqafimet dhe puthjet në përshëndetjet e zakonshme

-Mbuloni hundën dhe gojën kur teshtini apo kolliteni

-Shamitë pas përdorimit hidhini në vende të caktuara

-Ajrosni shpesh shtëpinë

-Nëse ju shfaqen shenja të gripit, qëndroni në shtëpi larg shkollës

-Nëse shenjat e gripit përkeqësohen, kontaktoni mjekun

Me frikën e përhapjes së koronavirusit, dezinfektuesit e duarve dhe letrat e lagura me efekte antibakteriale, mbeten ndër produktet më të kërkuara.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë thirrje që të përdorini dezinfektues duarsh për shkak se Covid-19 ka një ngjashmëri 80% me virusin SARS, ku dezinfektuesit patën efekt.

Pra, ka prova se dezinfektuesit vrasin koronavirusin, megjithëse jo domosdoshmërisht Covid-19. Për aq kohë sa ka karakteristika të ngjashme me të tjerë virusë, është mirë që ti përdorni.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kishin kthyer shtëpinë në laborator dro*e, dy në pranga

Dy shtetas 32 dhe 33-vjeç janë vënë në pranga në sajë të operacionit të koduar "Baza", pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin kishin marë me...

“Pasaporta e vaksinës”, një “teori konspirative” që po bëhet realitet

Një ditë më parë është konfirmuar zyrtarisht se New Yorku do të lejojë vetëm të vaksinuarit në bare, palestra e aktivitete argëtuese. Lajmi është...

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...