E shtunë, 11 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Dëshmitarët në javën e dytë të seancave për shkarkimin e Trump

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Seancat dëgjimore që synojnë shkarkimin e Presidentit Donald Trump po hyjnë në javën e dytë, me dëshmitarë të rëndësishëm, të vendosur për të dëshmuar se si Presidenti shtyu Ukrainën të hetojë një prej sfiduesve të tij kryesorë, ish-nënpresidentin Joe Biden, ndërsa i pezulloi përkohësisht ndihmën ushtarake Kievit.

Tetë zyrtarë të tjerë në administratën aktuale dhe të mëparshme do të paraqiten para Komisionit të Inteligjencës në Dhomën e Përfaqësuesve për seanca që do të transmetohen në televizion në nivel kombëtar, me dëshmitarin qendror, Gordon Sondland, ambasadori amerikan në Bashkimin Evropian, që do të paraqitet të mërkurën.

Në dëshminë me dyer të mbyllura, Sondland, një donator politik prej një milion dollarësh për fushatën e Presidentit Trump përpara se ai ta emëronte në postin e ambasadorit amerikan në BE në Bruksel, tha se kishte paralajmëruar një ndihmës të Presidentit Volodymyr Zelenskiy në fillim të shtatorit se Ukraina nuk do të merrte ndihmën ushtarake amerikane që dëshironte, nëse udhëheqësi i Kievit do të angazhohej publikisht për hapjen e hetimit të Joe Biden-it dhe djalit të tij.

Ishte një marrëveshje reciproke, që Presidenti Trump e ka mohuar të ketë ndodhur, por është thelbësore në përpjekjet e ligjvënësve demokratë për të shkarkuar presidentin e 45-të të vendit. Trump ka mohuar çdo shkelje dhe vuri në lojë përpjekjen e fajësimit të tij si një proces i turpshëm. Trump përfundimisht lejoi një ndihmë ushtarake prej 391 milion dollarësh për Ukrainën më 11 shtator pa fillimin e një hetimi për Biden.

Lexo edhe :   Joe Biden: Në ditën e parë si president, do rikthej Shtetet e Bashkuara në OBSH

Figura të tjera të lidhura me hetimin për shkarkimin e Presidentit kanë vërtetuar dëshminë e ambasadorit Sondland.

Në një transkriptim të dëshmisë private të publikuar të shtunën, Tim Morrison, një këshilltar i sigurisë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, tha në fund të muajit të kaluar se Sondland kishte biseduar me Presidentin Trump rreth gjashtë herë dhe kishte diskutuar me një zyrtar të lartë të Ukrainës për fitimin e ndihmës ushtarake që Kievi dëshironte për të luftuar separatistët pro-rusë në pjesën lindore të vendit në këmbim të hetimeve për përfitim politik të Presidentit Trump.

Lexo edhe :   Joe Biden: Në ditën e parë si president, do rikthej Shtetet e Bashkuara në OBSH

Morrison do të dëshmojë publikisht para trupit gjykues të Dhomës së Përfaqësuesve të martën, së bashku me Kurt Volker, ish-i dërguari i posaçëm amerikan në Ukrainë i cili, ashtu si të tjerët kanë dëshmuar, se Rudy Giuliani, avokati personal i Trump i emëruar prej tij për të mbikëqyrur punët e Ukrainës, ishte forca lëvizëse për ta shtyrë Kievin të hapë hetimin me ngjyrim politik për të ndihmuar liderin amerikan. /VOA

Hetimi për shkarkimin e presidentit Trump, amerikanët janë të ndarë

Shkarkimi i presidentit Donald Trump, votohet zyrtarizimi i hetimeve

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...