E hënë, 13 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Hetimi për shkarkimin e presidentit Trump, amerikanët janë të ndarë

Më të lexuarat

Lirohen nga burgu dy mjekët që kuronin Eduart Lamajn

Dy mjekët që morën përsipër të mjekojnë ilegalisht Eduart Lamajn janë liruar në detyrim paraqitjeje. Gjykata e Apelit në Tiranë vendosi të lirojë Viktor Markun...

Vendoset lëndë plasëse pranë një banese në Fushë Krujë

Një sasi tritoli është gjetur pranë një banesë në periferi të Fushë Krujës. Fatmirësisht lënda plasëse nuk ka shpërthyer, pasi e zonja e shtëpisë e...

“Cenohet liria e shprehjes”/ Meta kthen në Kuvend ligjin që ndëshkon median

Presidenti Ilir Meta ka kthyer sot për shqyrtim në Kuvend ligjin nr. 73/2020 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 20,...

Pandemia/ Dy pacientë humbin jetën në spitalin Infektiv

Dy persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi, gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Viktimat janë një burrë nga Shkodra dhe një...

Nxori në pritë Hekuran Billën, Apeli merr vendimin për Adiola Lakrën

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi masën “Arrest me burg” për Adiola Lakrën, e cila akuzohet për vrasjen e Hekuran Billës. Ajo u përdor...

Fluksi i frikshëm me të infektuarit, zbulohet lëvizja e fundit e Ministrisë së Shëndetësisë

Pavarësisht thirrjes së vazhdueshme të mjekëve, ende nuk ka një ndërgjegjësim në masë nga ana e qytetarëve. Dje u shënuan 4 vikima, shifër kjo...

“Kjo është mrekulli”/ Policia përballet me atë që nuk pritej në aksin Sauk-Teg

Policia Rrugore ka vijuar me kontrollet në aksin Sauk-Teg, ku edhe kanë vëzhguar me radar për të parandaluar aksidentet rrugore. Referuar edhe aksioneve të ndërmarra...

Raporti i OKB: Marrëveshje e fshehtë Shqipëri Turqi për dorëzimin e gylenistëve

Një raport i zyrës së Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut në OKB, hedh dyshimet se Shqipëria është pjesë e një marrëveshjeje...

Virusi i merr jetën ish-volejbollistes së Vllaznisë

Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 4 qytetarë: dy prej tyre 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një...

Shifra rekord/ Rritet ndjeshëm numri i rasteve në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 117 raste të reja me koronavirus në Shqipëri. Shpërndarja gjeografike e...

Miliona amerikanë po ndjekin seancat dëgjimore në Kongresin amerikan lidhur me procesin për shkarkimin e Presidentit Donald Trump. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Mike O’Sullivan njofton nga qyteti Los Angeles në Kaliforni se disa votues e mbështesin procesin ndërsa të tjerët pajtohen me zotin Trump se është i motivuar politikisht.

Ndër çështjet e diskutuara të mërkurën dhe të premten ishte edhe ajo nëse zoti Trump e kushtëzoi ndihmën ushtarake për Ukrainën me rihapjen e hetimeve për veprimtarinë e biznesit të djalit të kundërshtarit të tij politik, demokratit Joe Biden. Presidenti i ka quajtur hetimet ndaj tij një gjueti shtrigash. “Askush nuk ka parë diçka të tillë. Në historinë e vendit tonë nuk ka ndodhur një turp si ky që po vazhdon tani.”

Një banor nga qyteti Siatëll pajtohet me presidentin. “Është qesharake dhe e dëmton vendin. Bën që njerëzit të mos besojnë në media dhe tek politikanët.” Një kritik i presidentit, Kent Braithwite, thotë se seancat janë të nevojshme. Ai erdhi nga Kalifornia në Uashington për të parë nga afër procesin. “Duhet të tregojmë mbështetje për vlerat demokratike dhe vlerat amerikane.”

Studentët e Universitetit të Kalifornisë së Jugut ndoqën në televizion seancat dëgjimore. Catherine Orihuela është një prej tyre. “Si votuese e re po përpiqem të jem më e informuar se si funksionon procesi elektoral, dhe kryesisht se si procesi i shkarkimit do të ndikojë tek zgjedhjet e vitit të ardhëshëm.”

Lexo edhe :   Komisioni për shkarkimin e Metës, Manja tregon kur do jetë gati raporti final

Të tjerët, si studenti John Ricker, e shohin si një dramë politike.

“Më pëlqen një seancë e mirë gjyqësore, është kënaqësi ta ndjekësh.” Për të tjerët, një shans për të ndarë faktin nga emocioni. “Po përpiqen të përqëndrohem tek provat që ofrohen dhe dëshmitë, larg këndvështrimit emocional”, thotë studentja Alexia Nutting.

Lexo edhe :   Komisioni për shkarkimin e Metës, Manja tregon kur do jetë gati raporti final

Gjysma e amerikanëve e mbështesin procesin. Më shumë se 40 përqind janë kundër. Për çiftin Regina dhe Jay Rice, ky është procesi i tretë për shkarkimin e një presidenti. “Jemi që nga koha e Watergate”, thotë Regina. “Nuk erdhëm për Niksonin dhe as për Klintonin por vendosëm që ta ndjekim këtë. Ndoshta mund të mos futemi në seancë por do ta provojmë”, thotë Jay.

Shkarkimi kërkon që Dhoma e Përfaqësuesve të miratojë nenet për heqjen nga detyra të presidentit dhe Senati ta shpallë atë fajtor, që nuk ka gjasa të ndodhë duke patur parasysh shumicën republikane në Senat. /VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia mbërthen Kosovën/ Infektohet deputetja e AAK-së

Koronavirusi po njeh një shtrirje të gjerë edhe në radhët e deputetëve në Kosovë. Klasa politike nuk i ka shpëtuar pandemisë. Deputetja e AAK-së, Albena...

Komisioni për shkarkimin e Metës, Manja tregon kur do jetë gati raporti final

Komisioni Hetimor për presidentin Ilir Meta ka zhvilluar sot mbledhjen e parë, pas 3 muajsh pushim. Situata për shkak të pandemisë ka sjellë ndryshime të shumta...

Ish- kreu i bandës së Vlorës, Zani Çaushi kërkon lirim me kusht

Ish- kreu i bandës së Vlorës, Myrteza Çaushi, i njohur ndryshe se Zani Çaushi ka kërkuar lirimin me kusht. Çaushi, i cili aktualisht vuan dënimin...

VIDEO/ Kurti kundër Thaçit: E mori karrigen e Presidentit me vete para Prokurorisë Speciale

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka sulmuar Hashim Thaçin lidhur me faktin që shkoi në postin e Presidentit para Prokurorisë Speciale në Hagë. Ai sulmon edhe...

Pandemia/ Deputeti i PDK-së në Kosovë rezulton pozitiv

Deputeti i PDK-së në Kosovë, Abelard Tahiri, ka rezultuar ditën e sotme pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vetë deputeti, përmes një...