E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

DASH i jep një tjetër goditje Berishës e familjes së tij, Kim zbardh dokumentin

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka publikuar listën e Departamentit Amerikan të Shtetit për personat të cilët kanë kryer korrupsion të nivelit të lartë. Këtë listë, DASH do e dorëzojë në Kongresin Amerikan. Në listë bën pjesë edhe emri i ish-kryeministrit Berisha, i cili më herët u shpall “non-grata” nga DASH, me akuzën se kishte “shpërdoruar detyrën” e tij për korrupsion.

Në raportin që DASH i ka paraqitur Kongresit Amerikan, ish-kryeministri Sali Berisha renditet i treti në listën e personave të shpallur “non grata”, ndjekur nga bashkëshortja e tij Liri Berisha, djali Shkëlzen Berisha dhe vajza e tij Argita.

Kjo është lista e DASH e bërë publike nga muaji prill 2021-qershor 2021, për personat që iu refuzohet hyrja në SHBA me heqje vize dhe shpallje “non grata”, “për përfshirje në korrupsion të rëndësishëm”.

Berisha u shpall “non-grata” në SHBA më 19 maj të këtij viti, pasi akuzohet për korrupsion, por ende nuk janë bërë publike provat. Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, njoftoi vendimin e DASH-it, duke shtuar se Berisha minoi demokracinë shqiptare.

Ky i fundit ka hedhur në gjyq Blinken, ku i ka kërkuar të publikojë provat, ndërsa pretendon se akuzat janë të padrejta. Pas përjashtimit nga PD, Berisha ka nisur një aksion politik, duke hedhur akuza ndaj kryedemokratit Lulzim Basha, ndërsa e konsideron vendimin nul.

LISTA E DASH PER PERSONAT E PERFSHIRE NE KORRUPSION DHE TE SHPALLUR NON GRATA NE SHBA

 1. Ulises Rolando Quintana Maldonado (Paraguay) – (1)(B) Public Designation.
 2. Mirtha Beatriz Esperanza Fariña Velausteguiz (Paraguay) – (1)(B) Public Designation. Mirtha Beatriz Esperanza Fariña Velausteguiz is the ëife of Ulises Rolando Quintana Maldonado.
 3. Sali Berisha (Albania) – (1)(B) Public Designation.
 4. Liri Berisha (Albania) – (1)(B) Public Designation. Liri Berisha is the ëife of Sali Berisha.
 5. Shkelzen Berisha (Albania) – (1)(B) Public Designation. Shkelzen Berisha is the son of Sali Berisha.
 6. Argita Berisha Malltezi (Albania) – (1)(B) Public Designation. Argita Berisha Malltezi is the daughter of Sali Berisha.
 7. Alexander Manolev (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation.
 8. Nadya Manoleva (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation. Nadya Manoleva is the ëife of Alexander Manolev.
 9. Alexa Manoleva (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation. Alexa Manoleva is the daughter of Alexander Manolev.
 10. Joanna Manoleva (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation. Joanna Manoleva is the daughter of Alexander Manolev.
 11. Dimitar Manolev (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation. Dimitar Manolev is the son of Alexander Manolev.
 12. Petar Haralampiev (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation.
 13. Veselka Haralampieva (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation. Veselka Haralampieva is the wife of Petar Haralampiev.
 14. Pavel Haralampiev (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation. Pavel Haralampiev is the son of Petar Haralampiev.
 15. Krasimir Tomov (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation.
 16. Delyan Slavchev Peevski (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation.
 17. Dimitrov Zhelyazkov (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation.
 18. Vania Ilkova Zhelyazkova (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation. Vania Ilkova Zhelyazkova is the daughter of Dimitrov Zhelyazkov.
 19. Rosa Ilkova Zhelyazkova (Bulgaria) – (1)(B) Public Designation. Rosa Ilkova Zhelyazkova is the daughter of Dimitrov Zhelyazkov.
 20. Bernhardt Esau (Namibia) – (1)(B) Public Designation.
 21. Sëamma Esau (Namibia) – (1)(B) Public Designation. Sëamma Esau is the ëife of Bernhardt Esau.
 22. Philippus Esau (Namibia) – (1)(B) Public Designation. Philippus Esau is the son of Bernhardt Esau.
 23. Sakeus Shanghala (Namibia) – (1)(B) Public Designation.
 24. Boris Roberto España Caceres (Guatemala) – (1)(B) Public Designation.
 25. Liliana Maria Umaña Lemus España (Guatemala) – (1)(B) Public Designation. Liliana Maria Umaña Lemus España is the ëife of Boris Roberto España Caceres.
 26. Karol Andrea España Umaña (Guatemala) – (1)(B) Public Designation. Karol Andrea España Umaña is the daughter of Boris Roberto España Caceres.
Lexo edhe :   Tradhtarët që harron Berisha
Lexo edhe :   Pse askush në PD nuk po gëzon për “kandidaturën” e Sali Berishës?

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Debate në Kuvend/Rushaj: Të diskutojmë për Krujën, Balla: Jo debate kafenesh

Helmimi i qytetarëve në Krujë është kthyer në një "mollë sherri" mes kreut të grupit parlamentar të PD-së, Alfred Rushaj dhe kreut të grupit...

Naftëtarët e Ballshit mblidhen para uzinës: Të opozitës vinë vetëm për votat

Naftëtarët e Ballshit janë mbledhur paraditen e sotme para uzinës në një tubim, pasi ende nuk ka një vendim se çfarë do të bëhet...

Pse askush në PD nuk po gëzon për “kandidaturën” e Sali Berishës?

Nga: Mero Baze Sali Berisha shpalli për herë të tretë kandidaturën e tij për të qenë në krye të Partisë Demokratike. Herën e parë më...

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve....

“35 mijë euro kush vr*t Albin Kurtin”, policia rrethon banesën e kryeministrit

Forca të shtuara të policisë kanë qëndruar pranë shtëpisë së kryeministrit Albin Kurti, pas informacioneve për kërcënim. “Kryeministri Kurti është kërcënuar. Për këtë arsye,...