E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Kriza energjetike/Si mund t’i zvogëlojnë konsumatorët faturat këtë dimër?

Çmimet e gazit natyror po rriten në Evropë, duke u rritur mbi shtatë herë që nga viti i kaluar, në një krizë që ka të ngjarë të shkaktojë rritje të faturave të energjisë të konsumatorëve.

Kjo është pjesërisht për shkak të rritjes së kërkesës, pasi kufizimet e pandemisë COVID-19 lehtësohen në shumë vende. Konsumatorët gjithashtu përdorën më shumë gaz natyror për ngrohje gjatë një dimri të gjatë në Evropë vitin e kaluar.

Çmimet në rritje ka të ngjarë të ndihen më ashpër në faturat e konsumatorëve, ndërsa temperaturat bien në Evropë. Por ekspertët thonë se ka shumë mënyra që qytetarët e BE-së mund të përpiqen të zvogëlojnë faturat e tyre të energjisë.

Efikasitetit të energjisë

Një nga gjërat më të dukshme që konsumatorët mund të bëjnë, është të përdorin më pak energji dhe të dinë se çfarë përdor më shumë energji.

“Energjia më e lirë është energjia që ne nuk e përdorim”, tha Eoin Kelly, zyrtar i politikës së energjisë në Organizatën Evropiane të Konsumatorit. “Ngrohja e hapësirës dhe ujit së bashku mund të kushtojnë rreth 50 përqind të shumë faturave të përdoruesve”, shpjegoi ai.

Kelly drejton projektin STEP, i cili ofron këshilla dhe zgjidhje me kosto të ulët për njerëzit në rrezik, që të mos jenë në gjendje të paguajnë faturat e tyre të energjisë. Ai thotë se ka shumë mënyra të thjeshta që konsumatorët mund të pakësojnë ujin që përdorin, dhe të izolojnë më mirë shtëpitë e tyre për të mbajtur faturat e tyre të energjisë më të ulëta.

Kjo përfshin mos bllokimin e radiatorëve me rroba ose mobilje, në mënyrë që ata të mund të ngrohin siç duhet dhomat dhe mos karikimin e telefonave ose kompjuterëve kur nuk është e nevojshme.

Kelly thotë se mund të humbni rreth 20 përqind të nxehtësisë përmes dyshemesë dhe rreth 25 përqind përmes papafingos. Kështu që është mirë të siguroheni që ato të jenë të izoluara siç duhet.

Përdorimi i një dushi me një rrjedhje të ulët, mund të zvogëlojë ndjeshëm përdorimin e ujit dhe të ulë faturën e energjisë.

Krahasimi i kontratave midis furnizuesve

Konsumatorët gjithashtu duhet të shikojnë kontratat e tyre të energjisë, dhe mund të krahasojnë furnizuesit e mundshëm, sugjerojnë disa ekspertë. “Ne e dimë nga monitorimi ynë se një numër i madh i konsumatorëve në Evropë, janë akoma me furnizuesin e tyre tradicional, që është ai që kishin para liberalizimit”, tha Dennis Hesseling, kreu i departamentit të infrastrukturës, gazit dhe shitjes me pakicë në Agjencia e Bashkimit për Bashkëpunimin e Rregullatorëve të Energjisë (ACER).

Lexo edhe :   Putin po e than qëllimisht tregun e gazit në Evropë?

“Shumë shpesh, jo gjithmonë, por mjaft shpesh ka oferta më të lira në dispozicion në treg”. Ju mund të keni një kontratë me çmim fiks, që ka çmim më të lartë, por nuk luhatet ose një kontratë të ndryshueshme që varet më shumë nga tregu, për shembull.

“Eshtë me të vërtetë e rëndësishme, të shikoni opsionet e ndryshme të kontratës së energjisë që ju ofrohen”, thotë Marine Cornelis, themeluesi i Consumer Next Energy dhe ambasadorja e paktit klimatik të BE-së.

Lexo edhe :   Putin po e than qëllimisht tregun e gazit në Evropë?

“Ka në Evropë, disa mjete për krahasimin e çmimeve ku mund të krahasoheni vërtet me sistemin e certifikuar, çmimet e ndryshme të ofruara nga ofrues të ndryshëm. Dhe kjo është një mënyrë për të kontrolluar të paktën dhe për të ditur se çfarë do të shpenzoni”.

Hesseling shton se duke u konsultuar me këto uebfaqe krahasuese, të cilat shpesh janë të certifikuara përmes rregullatorëve, njerëzit mund të krahasojnë oferta të ndryshme.

“Normalisht ju futni konsumin tuaj të energjisë, merrni një përmbledhje të ofertave që janë në dispozicion për ju si konsumator, dhe mund t’i krahasoni ato dhe të shihni se cila është më e lirë. Dhe në disa raste, mund të gjeni një furnizues tjetër që mund t’ju ofrojë e njëjta energji elektrike dhe gaz për një çmim më të lirë”, tha ai.

Ndërsa një kontratë me çmim fiks mund të jetë me çmim më të lartë, megjithatë, ekspertët inkurajojnë njerëzit që të qëndrojnë me këto kontrata gjatë krizës së çmimeve, pasi një kontratë e ndryshueshme mund të ndikohet nga çmimet e larta.

Eshtë gjithashtu e rëndësishme të verifikoni nëse kualifikoheni për ndonjë përfitim në varësi të kontratës specifike. Në Spanjë, për shembull, zbritja e energjisë “Bono sociale” ose qeveritare zbatohet për kontratat në tregun e rregulluar, ku ofrohen pak kontrata me çmim fiks.

Burimi i lajmit: euronews. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...