Kryesore

Dade i ‘përvishet’ Ramës: PS është një forcë e paralizuar, e lidhur me oligarkë!


               Publikuar në : 20:32 - 10/10/19 M. S

Ish-deputetja e PS, Arta Dade, e njohur si një nga kritiket e “vijës së parë” të kryeministrit Edi Rama, është treguar mjaft e drejtëpërdrejtë me të. E ftuar në “Ora News”, Dade tha se PS është një forcë politike e paralizuar, pa demokraci të brendshme dhe që drejtohet nga një person i vetëm. Po kështu, ajo ka propozuar që e majta të ribëhet, pasi për të, nuk është më ajo parti e cila ngjall shpresë.

“Tani konstatoj që nuk po ndodh asgjë. Është një forcë totalisht e paralizuar, pa demokraci të brendshme. Komandon vetëm një person. Është një “one man show” dhe nëse do të vazhdojnë kështu, nëse opozita do të jetë kështu siç është, nëse do kemi zgjedhje si ato të 30 qershorit, patjetër që Shqipëria do të jetë në vend numëro. Por do të bëjë hapa pas, ashtu sikurse nuk e dëshirojmë. Për ne që kemi punuar për të kundërtën e saj, përveç anës emotive që patjetër që kemi keqardhje, përjetojmë edhe një revoltë që duhet të punojmë më shumë. Të angazhojmë më shumë elementë të shoqërisë civile, e cila rezulton totalisht e paralizuar.

Mendoj që e majta duhet të ribëhet. Vet PS përveçse ka humbur identitetin si forcë të majtës evropiane dhe duke tentuar drejt qendrës, ka humbur të gjithë elementët kryesorë të programit të saj. Në mënyrë të veçantë, në aspektin social ekonomik, pra si një forcë që do ishte në mbështetje të shtresave në nevojë dhe ka kapërcime të pajustifikuara, duke u luhatur si lavjerrës sa tek oligarkët dhe për shou edhe në ndonjë familje të varfër që i ndërton ndonjë shtëpi, e cila nuk zgjidh asgjë.

Praktikisht PS nuk është më ajo parti, e cila ngjalli shpresën, e cila avancoi proceset e vendit deri në dyert e BE, e cila mori një vend nga kriza e ’97 dhe e solli në dyert e BE, e cila pati politikat ekonomike për të krijuar një vend nga skemat piramidale në 17 banka private, në një vend që u bë partnere nga konsumimi i sigurisë në një vend që garantonte siguri dhe u bë anëtare e NATO-s.

Kështu që besoj se duhet t’i rikthehemi këtyre vlerave të munguara, por që janë latente dhe janë duke ringjallur në mënyrë të veçantë tek brezi i ri”.

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT