Çupi: SHBA ka informacion për dhunë dhe terrorizëm, nëse opozita humb zgjedhjet

Gazetari dhe analisti i njohur, Frrok Çupi ka bërë një deklaratë të bujshme lidhur me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit në Shqipëri.

Sipas tij, Opozita e Bashkuar ka përgatitur një skenar të madh dhe të paprecedent dhune nëse do të humbasë këto zgjedhje.

Në një intervistë për Report Tv, ai u shpreh se jo më kot forcat ushtarake amerikane kanë zgjedhur të vijnë pikërisht në këtë periudhë për stërvitjen e madhe në vendin tonë.

Frrok Çupi: “Ka një klan underground për dhunë, për terrorizëm politik, prandaj e rrethoi PD-ja Metën. Atëherë pse sot, dhe jo ditën e zgjedhjeve, sepse forcat amerikane bëjnë stërvitje të madhe në Shqipëri, dhe jo më kot është zgjedhur data 26. SHBA ka informacione se këta kanë përgatitur një dhunë të madhe, të paprecedent, nëse humbasin në zgjedhje. Këta u shpejtuan dhe e bënë sot. Në ditët e ardhshme presim diçka tjetër. Ajo që më bën përshtypje si e vunë Lulzim Bashën sot para provës së zjarrit. Grisi fletën që do të thotë dhunë mbi ligjin. Edhe Lulzim Basha sot u fut në grupin e dhunës”.

Lidhur me përpljaset në zyrat e FRD-së, Çupi tha se veprimet e Presidentit Ilira Meta, janë të nxituar nga fakti se ai e di që do të jetë subjekt i drejtësisë pas zgjedhjeve dhe me dhunën e shkaktuar kërkon të prishë paqen.