E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të viktimave në këtë vend.

Dy nga viktimat janë nga Kumanova, një nga Labunishta e Strugës, një nga Çellopeku i Tetovës dhe një nga Shtipi.

Numri i të diagnostikuarve të rinj me COVID-19 brenda ditës së fundit është 29; prej tyre 15 në Shkup, 7 në Kumanovë, në Strugë dhe Kocan nga 3 dhe në Prilep 1 rast, teksa numri i përgjithshëm ka arritur në 599.

Në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup janë shtruar 67 pacientë, 6 mbahen në jetë me respiratorë, 12 janë në gjendje më të rëndë.

Deri më tani rezultojnë 30 persona të shëruar nga sëmundja.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të ditur se deri tani janë testuar 5897 persona dhe tek një numër i vogël pacientësh është përsëritur testimi për COVID-19.

Vetëm sot, e martë, janë bërë 386 teste. Z. Filipçe tha se pacientët të cilët po trajtohen me antibiotikë dhe ilaçin kundër malaries janë në gjendje të qëndrueshme.

Ministri me një ekip të shtabit për mbikëqyrjen e gjendjes me koronavirusin kanë vizituar spitalin e Kumanovës, ku ka pasur një shpërthim të virusit dhe një rritje të menjëhershme të të prekurve. Në këtë spital, 18 mjekë dhe personel mjekësor janë të prekur nga sëmundja. Ministri tha se përveç repartit të infektivit, të gjitha repartet e tjera funksionojnë normalisht në këtë spital.

Lexo edhe :   "21 ndërtesa private", Arbër Hajdari: Nga janari presim lejet e ndërtimit

Ministri Filipçe, i cili është doktor, kirurg me profesion, u bëri thirrje kolegëve të tij mjekë që të kenë kujdes, ta ruajnë veten, ndërsa qytetarëve që t’i respektojnë masat e lëvizjes dhe të distancimit social në mënyrë që t’i ruajnë mjekët dhe vetë sistemin shëndetësor.

Lexo edhe :   "21 ndërtesa private", Arbër Hajdari: Nga janari presim lejet e ndërtimit

Autoritetet shëndetësore vazhdojnë ta cilësojnë si ngritje lineare numrin e pacientëve të prekur me koronavirus, duke përjashtuar rastin e Kumanovës, ku këto ditë pati më shumë të prekur krahasuar me zonat tjera të vendit.

Masat shtrënguese janë ashpërsuar dhe nga e mërkura, ora e ndalim-qarkullimit do fillojë në 16:00 dhe do të jetë në fuqi deri në 5:00, ndërsa nga e premtja në orën 16:00 ndalohet lëvizja e njerëzve gjatë gjithë fundjavës, deri të hënën në orën 5:00.

Ndërkohë, të moshuarit prej 67 vjeç e më tepër gjatë ditëve të punës kanë vetëm dy orë në dispozicion dhe atë nga 10:00 deri në 12:00, ndërsa të rinjtë e moshës deri 18 vjeç do të mund të dalin vetëm ndërmjet orëve 13:00 dhe 15:00. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...