E martë, 19 Janar, 2021
8 C
Tirana

Cakaj takim me shqiptarët në Malin e Zi: Tuzi, shembull për nevojën e bashkimit

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, gjatë vizitës në Malin e Zi,  zhvilloi një takim edhe me të gjithë përfaqësuesit e faktorit politik shqiptar në vendin fqinj.

Cakaj u ndal të zhvillonte takime dypalëshe me Kryetarin e Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve, Faik Nika, Kryetarin e Partisë Forca, Nazif Cungu, Kryetarin e Unionit Demokratik Shqiptar, Mehmet Zenka, Kryetarin e Alternatives Shqiptare, Nik Gjeloshaj, Kryetarin e Lidhjes Demokratike, Nikollë Camaj, Kryetarin e Partisë Demokratike, Fatmir Gjeka, Kryetarin e Lidhjes Demokratike në Malin e Zi, Saubih Mehmeti, si dhe me Kryetarin e Perspektivës, Amir Hollaj.

Në takimin, ministri nënvizoi rolin konstruktiv dhe aktiv të faktorit politik shqiptar në Mal të Zi në proceset integruese euro-atlantike, tepër të rëndësishëm si për vetë shqiptarët, ashtu edhe për të ardhmen e Malit të Zi.

Ndër të tjera, ministri në detyrë Cakaj duke iu referuar fitores së koalicionit “Malësia na Bashkon” për zgjedhjet lokale në Komunën e re të Tuzit, theksoi rëndësinë e jashtëzakonshme që mbart unifikimi i mëtejshëm i mbarë spektrit politik shqiptar në Malin e Zi.

“Shembulli i Tuzit flet më mirë se çdo retorikë tjetër për nevojën e unifikimit të shqiptarëve për të nxitur, zhvillimin e mëtejshëm ekonomik te tyre, përmirësimin e jetesës, përfaqësimit të tyre më të mirë në institucionet qendrore e lokale, si dhe arritjen e disa standardeve të reja në arsimimin, ruajtjen e gjuhës, kulturës e traditave të shqiptarëve në Mal të Zi,” – u shpreh kryediplomati shqiptar në takimin me partitë shqiptare të Malit të Zi.

Në takimin me faktorin politik shqiptar, rëndësi e veçantë iu dha edhe bashkëpunimit ndërkufitar dhe zhvillimit të zonave në dy anët e kufirit, në funksion të mundësimit të programeve zhvillimore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...