E martë, 20 Tetor, 2020
12 C
Tirana

“Burrë me burrë, turp”, qytetarët të ashpër: Braktisini fëmijët e tillë, nuk janë pjellë e jona

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Prej vitit 2005 në më shumë se 120 vende të botës, 17 Maji shënon Ditën Kundër Homofobisë. Ku synohet rritja e ndërgjegjësimit për të drejtat e komunitetit LGBTI. Si edhe bëhet apel për respektimin e të drejtave të tyre në shoqëri. Teksa në Shqipëri vetëm vitet e fundit ka filluar të flitet, duket se pjesa më e madhe e shqiptarëve ende nuk janë të mësuar.

Prej brezash të tërë, familjet shqiptare njihen për patriarkalizmin dhe e kanë të vështirë të pranojnë mentalitete të ndryshme nga ato që ata e quajnë ‘normale’. Por, kështu jo pak herë hyhet në një ‘luftë’ konceptesh, se çfarë quhet normale.  Tirana Today pyeti qytetarët se çfarë mendimi kanë ata për komunitetin LGBTI dhe cili do të ishte qëndrimi i tyre nëse fëmija i tyre do të ishte gay apo lesbike.

“Do e vrisja me dorën time, nuk kam çfarë tjetër t’i bëj.”

“Nëse fëmija im do të ishte i tillë, do e përjashtoja, do t’i vija perden e hekurt. Është anti-njerëzore, anti-shqiptare. Për mua ata nuk janë shqiptarë, më shumë kanë prejardhje nga bagëtia dhe jo nga njeriu. Çdo njeri që mund të ketë fëmijë gay ose lesbike, duhet t’i braktisë, t’i nxjerrë nga shtëpia e t’i lënë nëpër fusha.  Të ikin nga të duan, nuk janë pjellë e jona ata.”

Ne jemi malësorë, jam nga Shkodra dhe atje nuk ka të tillë. Çdo gjë e keqe nuk fillon në Shkodër, por fillon në qarkun e Elbasanit, Peqinit, Rrogozhinës, Kavajës. Ata i ka fal Zoti vetëm të diskreditojnë familjen e vetë, ata që kanë. Kurse një pjesë tjetër që janë gay ose lesbike vijnë nga Shtëpia e Fëmijës.”

“Aaa mos më ngatërro mua, jam i moshuar burrë-plakë. Mos më ngatërro me këto punë.”

“Ato janë jashtë normales njerëzore, kundër rrjedhës së jetës. Me gjithë kuptimin janë njerëz të degraduar, kur i shoh në televizor e fik direkt. Mos o Zot, mos t’i kem në lagje kjo do jetë e mira. Nesër që do bëjnë paradë as nuk do dal në Tiranë, nuk dua t’i shoh.”

“Normalisht që nuk është normale, por janë të sëmurë. Shkojnë vajza me vajzën e burri me burrin, janë probleme të brendshme që as doktori nuk mund të ndërhyjë në këto punë.”

Teksa ky është një nga debatet më të nxehta në shoqëri dhe shumë prej të pyeturve e konsideruan si ‘sëmundje’, të tjerë mendojnë ndryshe. Për disa nga qytetarët orientimi seksual i ndryshëm është diçka normale, që duhet pranuar.

“Ky është një koncept që i përket një epoke shumë të vjetër. Unë njoh njerëz që kanë preferenca seksuale të ndryshme, por nuk e shprehin haptas. Kjo sepse në Shqipëri është ende shumë fobi.”

“Nuk ka asnjë problem, do ta kisha pranuar një person në shoqërinë time që është me preferenca seksuale të ndryshme. Është shumë e thjeshtë, jeto dhe lëri të tjerët të jetojnë.”

“Unë nuk jam homofob, por kjo nuk do të thotë që të kërkosh më shumë nga ajo që të takon. Kjo do të thotë që ji homoseksual, por mos e shty te njerëzit e tjerë. Pse duhet të bësh paradë, kur mund ta pranosh vetëm te vetja.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...

Dentistja në Cërrik i heq dhëmbët e i lë punën në mes: Ke folur keq për mua

Emisioni “Stop” një ditë më parë transmetoi rastin e një stomatologu në Fier, që i hoqi nervat e dhëmbëve një pacienteje, që kërkoi të...

Prestigjozja “Arte” me dokumentar suksesi për “Fundjavë Ndryshe”

Prestigjozja "Arte" ka bërë një dokumentar për “Fundjavë Ndryshe”, duke dëshmuar punën e pakursyer të të rinjve vullnetarë dhe jo vetëm, të cilët kanë...

Pse si themi dot Ramës “ejvallah” për detin?

Nga: Andi Bushati Përtej shtendosjes miqësore dhe buzëqeshjeve në fytyrat e Ramës dhe Dendias, me shumë gjasë ajo që ndodhi gjatë vizitës së ministrit të...