E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Bum infektimesh brenda një jave, vendimi i fundit i Komitetit Teknik

Komiteti Teknik i Ekspertëve është ‘rikthyer’ sërish në punë, pas shpërthimit të infektimeve në vendin tonë. Në konferencën për media është shprehur shqetësimi për rritjen e rasteve ditore, për shkak të virusit Delta. Drejtoresha e IPSH, Albana Fico, tha se mesatarja javore e rasteve ka shkuar në 482 nga 291 që ishte një javë më parë. Komiteti Teknik konfirmoi se situata mund të mbahet nën kontroll, duke respektuar masat e marra më herët në lidhje me koronavirusin. Të tilla janë mbajtja e maskës në ambientet e mbyllura, si markete, qendra tregtare, aeroporte, etj.

Sipas Ficos, “masat nuk kanë ndryshuar, por duhen zbatuar ato që janë, si përdorimi i maskës, mbajtja e distancës dhe higjiena”. Duke u ndalur tek shifrat, ajo tha se mesatarja javore e rasteve të reja ka shkuar në 482 raste nga 291 që ishte një javë më parë. Numri total i rasteve aktive në vend ka shkuar 5792, që çon në rritje të incidencës javore me rreth 5 herë.

“Mesatarja javore e rasteve të reja ka shkuar në 482 raste nga 291 që ishte një javë më parë. Numri total i rasteve aktive në vend ka shkuar 5792, që çon në rritje të incidencës javore me rreth 5 herë.

Qytetarët që rezultojnë pozitiv duhet të karantinohen. Gushti ishte një muaj i hapur vaksinimi, edhe shtatori do jetë muaj i hapur.

Në total janë bërë 1 396 390 vaksinime, 788 mijë persona me doza të para. Të vaksinuar plotësisht, me dy dozat janë 590 mijë persona.

Gjirokastra është qarku me mbulesën vaksinale më të lartë. Masat nuk kanë ndryshuar, duhet fuqizuar zbatimi i tyre nga institucionet ligjzbatuese dhe nga qytetarët. Ju lutem vaksinohuni”, tha Fico. /Tirana Today

Lexo edhe :   "Po falimentojmë", Shoqata e Transportit: Do reduktojmë edhe më shumë urbanët
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...