E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Brnabiç: Pa marrëveshje me Serbinë, Kosova nuk do të arrijë asgjë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç i ka kthyer përgjigjje Albin Kurtit mbi deklaratat e tij për prioritetet e qeverisjes së tij.

Në një intervistë për Happy TV, Brnabiç tha se është habitur nga deklaratat e Kurtit, ku ka vendosur dialogun me Kosovën në vend të 6 apo të 7.

Ajo u shpreh se Kosova pa dialogun me Serbinë nuk ka asnjë perspektivë evropiane dhe as ekonomike.

Cilësia e jetës së të gjithë qytetarëve në Kosovë varet nga dialogu me Beogradin, dhe kjo është arsyeja pse unë u befasova nga deklarata e udhëheqësit të Vetëvendosjes, Albin Kurti, se dialogu është vetëm në vendin e gjashtë ose të shtatë të prioriteteve të tij. Nuk ka asnjë perspektivë, as evropiane dhe as ekonomike pa marrëveshje me Beogradin. Për shkak të gjithë kësaj, deklarata e Kurtit nuk është e qartë për mua, por mbase unë jam shumë pragmatike. Prioriteti numër një për të është dialogu me Serbinë,” tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...

A mund ta kishin pushtuar dot britanikët Bashkimin Sovjetik?

Më 2 shtator 1945, presidenti amerikan Herri Truman, shpalli fundin e Lufës së Dytë Botërore. Me dorëzimin e Japonisë, bota mund të merrte frymë...

Takimet në Bruksel, Rama: Vlerësime shumë të mira për Shqipërinë

Kryeminstri Edi Rama e cilësoi si një ditë pozitive dhe produktive vizitën e tij në Bruksel ditën e sotme. Edhe pse në momente të vështira...

E bujshme nga Italia, PSG nis bisedimet për Elseid Hysajn

Një lajm i bujshëm ka qarkulluar së fundmi në mediat italiane. Bëhet fjalë për mbrojtësin e Kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj, i cili mund të...