E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Britani e Madhe/ Shkencëtarët fillojnë provën klinike për vaksinën e HIV

Universiteti i Oksfordit në Britaninë e Madhe ka filluar provat klinike për vaksinën e HIV. Doza e provës për HIV-CORE 0052, do të implementohet tek 13 persona të rritur e të shëndetshëm, HIV-negativë të moshës 18 deri 65 vjeç, të cilët nuk konsiderohen të kenë rrezik të lartë të infeksionit, shkruan Pharma Times.

Vullnetarët do të marrin fillimisht dozën e parë të vaksinës- e njohur si vaksina HIVconsvX, për të marrë më pas doza të tjera më të madha, në një periudhë 4 javore.

HIVconsvX, ndryshe nga dozat e tjera të vaksinave HIV, të cilët janë krijuar për të induktuar antitrupa të gjeneruar nga qelizat B, është krijuar për të nxitur qelizat T të sistemit imunitar dhe duke i synuar ato në rajone shumë të ruajtura dhe të prekshme të HIV.

“Ka prova të forta se ngarkesa virale e padukshme e HIV-it parandalon transmetimin seksual. Sidoqoftë, ritmi i rënies së infeksioneve të reja me HIV nuk arriti Objektivin e Shpejtë të rënë dakord nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në 2016: më pak se 500,000 infeksione të reja në vit në 2020. Edhe në kontekstin më të gjerë të rritjes së trajtimit dhe parandalimit antiretroviral, një vaksinë HIV-1 mbetet zgjidhja më e mirë dhe ka të ngjarë një përbërës kryesor për çdo strategji që i jep fund epidemisë së AIDS”, tha Tomáš Hanke, studiues kryesor dhe profesor i imunologjisë së vaksinave në Jenner Instituti, Universiteti i Oksfordit.

Megjithëse prova fillestare do të zhvillohet në Britaninë e Madhe, studiuesit gjithashtu kanë plane për të filluar prova të ngjashme të vaksinave të HIV në Evropë, Afrikë dhe SHBA. Ndërkohë, shkencëtarët e Oksfordit po parashikojnë që rezultatet e provës së HIV-CORE 0052 do të raportohen në prill 2022.

Lexo edhe :   Studimi: Nëse doza e dytë merret pas 8 javësh, prodhohen më shumë antitrupa
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...