E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Serbia del kundra BE-së: Nuk vendos sanksione ndaj Bjellorusisë

Serbia është i vetmi vend kandidat për anëtarësimin në BE, që nuk ishte dakord me paketën e fundit të sanksioneve të unionit, për disa individë dhe kompani në Bjellorusi. Ky fakt, u bë me dije nga Këshilli Evropian, shkruan media serbe b92.

Më 21 qershor, Këshilli i BE vendosi sanksione kundër 78 qytetarëve bjellorusë dhe shtatë njësive për shkelje serioze të të drejtave të njeriut dhe shtypje të shoqërisë civile, opozitës dhe gazetarëve dhe për uljen e detyruar të një aeroplani pasagjerësh.

Midis individëve që u sanksionuan, janë një numër i madh gjyqtarësh dhe prokurorësh “përgjegjës për vendime të shumta të motivuara politikisht kundër gazetarëve, aktivistëve dhe protestuesve”, siç shpjegohet në vendimin e Këshillit.

Sanksionet synuan gjithashtu disa gazetarë mediatikë pro-regjimit, rektorë të disa universiteteve për përjashtimin e studentëve që morën pjesë në protesta dhe biznesmenë të shumtë për lidhje të ngushta me regjimin e Lukashenkos.

Më parë, Serbia mbështeti vendimin e Këshillit të BE-së, të bërë më 4 qershor, për të forcuar masat ekzistuese ndëshkuese duke futur një ndalim të fluturimit të të gjitha linjave ajrore bjelloruse përmes hapësirës ajrore të BE-së dhe një ndalim të hyrjes në aeroportet e BE-së.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...