E martë, 24 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Etiketa

HIV

“Ne jemi gjenerata e HIV”, historia prekëse e 22-vjeçares që jeton me SIDA

Tanya është një 22-vjeçare me flokë të zeza, të prera, me prirje për artin e tatuazheve në trup dhe me një sekret. Një pasdite...

Personi i parë i shëruar nga HIV humb jetën nga një tjetër sëmundje

Personi i parë i kuruar nga virusi HIV, Timothy Ray Brown, ka humbur jetën nga kanceri. 54-vjeçari u shërua më shumë se një dekadë më...

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Koronavirusi po tmerron botën! Ja si ta dallojmë nga gripi i zakonshëm

Nga simptomat që shfaq, koronavirusi me gjasë mund të ngatërrohet me gripin e  zakonshëm. Simptomat kryesore të koronavirusit janë: – Temperaturë – Dhimbje koke – Kollë e thatë –...

Si transmetohen viruset nga kafshët tek njerëzit

Ndërsa rritet përditë numri i të vdekurve nga koronavirusi, është e natyrshme që të jeni të shqetësuar. Sa larg do të përhapet ky virus,...

“Trump s’i interesojnë të sëmurët me HIV”, shkarkon këshilltarët

Me iniciativë të Presidentit amerikan, Donald Trump, administrata e tij ka shkarkuar anëtarët e mbetur të Këshillit Presidencial Këshillues për HIV-in dhe Sidën Anëtarët e...

Rritet numri i personave me HIV, në Shqipëri 127 raste të reja

Rritet numri i personave të prekur nga HIV në Shqipëri, e cila tashmë zë vendin e tretë në rajon sa i përket personave të...

Lamtumirë HIV! Krijohen antitrupa që sulmojnë 99 % të virusit

HIV vret më shumë se një milion njerëz çdo vit në mbarë botën. Një antitrup që sulmon 99 për qind të shtameve të HIV...

OBSH: HIV po përhapet me shpejtësi në Evropë

Viti 2016 ka shënuar numrin më të lartë të personave të infektuar me HIV në Evropë. Nga koha kur kanë filluar regjistrimet e njerëzve...

VIDEO/ Shqiptari i infektuar me HIV: Lufta me sëmundjen dhe plani për fëmijë

Klodiani ishte 22 vjeç kur u përball me dramën më të rëndë të jetës së tij, faktin që ishte infektuar me virusin HIV. Prej...

Të fundit

Video/ Mesfushori shqiptar, Qazim Laçi protagonist në kampionatin francez

Pas performancës mjaft të mirë me Kombëtaren, mesfushori Qazim Laçi, ka qenë protagonist edhe në ndeshjen e kampionatit të zhvilluar ditën e sotme. Futbollisti dibran...

Bill Gates: Të gjitha vaksinat anti-covid do të jenë gati deri në shkurt 2021

Miliarderi Bill Gates ka treguar pozitivitetin e tij në lidhje me vaksinat anti-Covid që janë krijuar. Ai është shprehur se pothuajse të gjitha vaksinat anti-Covid...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Meta i ashpër me Ramën: Kush të pengon të shtosh buxhetin për shëndetësinë?

Duke folur për situatën aktuale me krizën e shkaktuar nga koronavirusi në vend, Presidenti i Republikës, Ilir Meta është shprehur se detyra e tij...

Gjirokastra krijon klub të ri, Bashkia merr sërish në përdorim stadiumin

Lajme të mira nga Gjirokastra për sa i përket futbollit. Pas situatës kaotike që solli edhe falimentin e Luftëtarit, i cili këtë sezon nuk merr...