E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Brataj: Numri real i të infektuarve me COVID-19 është disa mijëra

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Në Shqipëri numri i të infektuarve është disa herë më i lartë se ajo e shifrave zyrtare. Kjo  u bë e ditur nga Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, në një intervistë për emisionin “Ditë e Re” në RTV Ora.

Referuar statistikave, ku një i konfirmuar ka deri në 20 kontakte, Brataj tha se numri real është disa mijë, pasi shume jane pa simptoma dhe e kalojnë pa e kuptuar.

Skënder Brataj: Kemi dhe disa të dhëna që kemi 700 apo 800 të infektuar me kaq të sëmurë. Realisht, të infektuar në popullsi ka më shumë. Ka shumë njerëz që më shkruajnë duke më thënë kam këtë simptologji. A mund të jetë COVID-19? Po i them mund të jetë, po pse nuk ke marrë? Sepse kisha frike se mos më thonin se kam COVID. Ndërkohë që pasi kalova, doja ta dija a ishte COVID apo nuk ishte. Ka një statistike nga të cilat një i infektuar i konfirmuar mendohet që mund të ketë 10-20 kontakte të infektuara. Pra po ti llogarisim, janë disa mijëra numri i të infektuarve reale. Kjo do të thotë që ka një imunitet pak më të madh nga ky që kemi me shifra reale.

Numri i të infektuarve do të rritet

Sipas tij, hapja graduale do të sjellë rritje të numrit të të infektuarve, por ajo që është e rëndësishme, tha Brataj, është që përqindja e personave të infektuarve të mbahet nën kontroll.

Mendoni që do të shtohet numri i të prekurve me COVID-19 tani që masat janë liruar?

Skënder Brataj: Patjetër që do të shtohen dhe ne e kemi menduar që do ketë një rritje të përqindjes së të infektuarve. Problemi nuk është a do të kemi të infektuar apo jo. Sepse kjo është një periudhë që do të duhet të bashkëjetojmë me këtë sëmundje deri në përfitimin e imunitetit. Problemi është sa do të jetë kjo përqindje. Ne duhet të mbajmë një përqindje që mos na dalë situata nga kontrollit.

Po i referohemi të dhënave që kemi deri tani, ose të dhënave që kanë shtetet e tjera. Ne duhet të flasim me numër të infektuarish, nga këta të infektuar sa është përqindja e atyre që shfaqin simptoma. Ne kemi 200 e ca paciente nga 700 e ca që janë të infektuar. Nga këta sa duan terapi intensive, sepse kështu bëhen llogaritë për të ditur që, po, unë pres 2000 mijë të infektuar, nga të cilët 20%  e tyre do të jenë pacientë dhe nga të cilët 5% e tyre përfundojnë në terapi intensive.

Lexo edhe :   Itali, 785 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Pra nëse do të kemi 30-40 paciente me terapi intensive i përballojmë, i kemi ventilatorët, pro nëse më vijnë 20 mijë të infektuar, 400 apo 4 mijë të sëmurë nuk mund ti menaxhosh dot.

Lexo edhe :   Brataj: Vetëm izolimi i plotë mbyll shkollat, ja kur hapen spitalet rajonale

Pra një hapje e tillë në këtë moment, ishte e këshillueshme apo është shumë herët?

Skënder Brataj: Është e këshillueshme, sepse numrat deri tani kanë treguar që janë të ulët.

Po ndoshta kanë qenë të ulët sepse ka qenë karantina ka qenë e fuqishme?

Skënder Brataj: Patjetër, por sa do rrimë për të imunizuar?! Po të ecim më këtë ritëm duhet të rrimë disa vite në karantinë. Kështu që ajo është në mënyrë graduale dhe është lënë dy javë. Për arsye se ne e dimë shumë mirë që shfaqja e sëmundjes është nga 2 ditë deri në 14 maksimumi. Por kryesisht është në javën e parë. Nëse ne prekemi në ditën e 5-7 është kulmi i shfaqjes së simptologjisë apo jo. Pas 14 ditësh nëse janë infektuar njerëzit do të shfaqin sëmundshmëri. Nëse do të kemi pas 14 ditësh një numër shumë të madh personash me simptoma që do të thotë nëse do të kemi të shtruar në spital 100 veta duhet të llogaritim që kemi 700 të tjerë të infektuar. Pas 2 javësh ne do të shohim këtë rezultat. Nëse është i kontrollueshëm këto masa nuk tërhiqen më. Është një fazë kontrolli për të parë se në çfarë përmase do të shkojë infeksioni.

Faktin që në Shqipëri numri i personave të shtruar në spital është i ulët Brataj e shpjegon kështu:

Skënder Brataj: Shumë hipoteza qarkullojnë. Nga realiteti që shohim, shohim që spitalet dhe urgjencat kanë rënë mbi 50% numri i pacientëve në spital. Kjo kuptohet nga frika, nga ankthi. Kjo tregon që këto kalime në urgjencë të kota kanë qenë në numër të madh. Një faktor është fakti i vaksinimit të popullsisë shqiptare që kanë qenë në masë nga vitet 60 e këtej, sidomos ajo e tuberkulozit.

Faktorë të tjerë janë ato të izolimit. Jo vetëm Covidi por ne nuk patëm as grip. Sepse edhe gripi është sëmundje infektivi dhe ishte në sezonin e vet. Pra ka një ulje drastike, po të pyesësh epidemiologët dhe të shikosh statistikat nuk përkojnë me vitin e kaluar, sepse izolimi i kufizon ato. Janë një sërë faktorësh që kanë ndikuar në uljen e këtij numri edhe të shtruarve në spital. /Ora News

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...