E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
17 C
Tirana

BQK u kërcënua pas mbylljes së dy bankave

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Pas mbylljes së ‘Monego’ dhe ‘IuteCredit’, Banka Qendrore e Kosovës është kërcënuar. Kështu ka bërë të ditur në një konferencë përmbyllëse për medie, guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmti.

“Kemi pranuar kërcënime dhe për këtë i kemi lajmëruar edhe organet e rendit. Përmes kërcënimeve të tilla nuk mund të arrihet ndryshimi i vendimit të BQK-së”, ka thënë ai.

Mehmeti tutje ka treguar se për mbylljen e këtyre dy institucioneve kanë qenë të njoftuar edhe AKI dhe institucionet e tjera të sigurisë. Lidhur me revokimin e licencave për “Monego” dhe “IuteCredit”, Mehmeti tuje tha se çdo destabilizim financiar shkakton edhe rrezik në sigurinë kombëtare.

“Kemi revokuar licencat për ‘Menego’ dhe ‘Iute Credit’ për arsye se këto institucione në vazhdimësi kanë aplikuar norma shumë më të larta sesa ato që ishin në planin e interesit. BQK ka vepruar në përputhje të plotë me mandatin ligjor dhe vendimi jonë ka qenë i drejtë dhe asnjë presion nuk mund të bëjë që BQK të rishikoj këto vendime”, ka shtuar ai.

Ai ka përmendur edhe revokimin e licencës së një kompanie të sigurimit dhe rritjen e sigurimit për vetura.

“BQK i ka revokuar licencën një kompanisë të sigurisë, kompanisë INSIG në Kosovë dhe gjithashtu ka bërë një rritje të tarifave për polismbajtësit në bazë të rritjes së inflacionit. Kjo rritje nuk përshihen automjetet e transportit”, ka shtuar ai.

Zëvendësguvernatori i BQK-së, Sokol Havolli, tha se janë gënjeshtra pretendimet për prishjen e marrëdhënieve diplomatike me Estoninë. Kurse, guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmti duke folur për rritjen e çmimit të tarifave për sigurimet, tha se kjo ngritje prek ata të cilët shkaktojnë dëme në aksidente.

Lexo edhe :   ‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Mehmeti premtoi se në vitin e ardhshëm do të ulët numri i automjeteve të pa siguruara.

Lexo edhe :   Kosova, me shpejtim drejt Vetëvendosjes

“Rritja ekonomike në vend ka qenë 4.2 përqind dhe mbështet kryesisht në investime dhe rritja e eksporteve neto. Normal mesatare e inflacionit vendor shënon 2.8% e që është dukshëm më e lartë me atë të një vitit më herët”, ka thënë ai.

Në konferencën për media të fundit për këtë vit, guvernatori Mehmeti tha vendi ka nja stabilitet financiar dhe të qëndrueshëm që ka ndikuar në zhvillimin ekonomik.

Mehmeti tha se këtë vit kanë shënuar rritje edhe depozitat në 3.75 miliardë. Duke folur për normat e interesit për kredi, guvernatori Mehmeti tha se ka rënë në 6.5 përqind.Ndërsa, 3 miliardë euro është rritur fondi i kursimeve pensionale./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rritet numri i viktimave nga Covid-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit

Kurba e Covid-19, ka shënuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 705 persona rezultuan...

Hetime të mundshme ndaj një skeme korrupsioni në Shtëpinë e Bardhë

Sipas dokumentave të publikuara të martën, Departamenti amerikan i Drejtësisë po heton shkelje të mundshme penale për korrupsion në këmbim të faljeve presidenciale. Dokumenti i publikuar...

PS kërkon votën e emigrantëve, Balla thirrje që të regjistrohen në e-Albania

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla mendon se shqiptarët nuk kanë më asnjë pengesë për të votuar me 25 prill. Komisioni Qendror...

Ngjela: Amerikanët iu kanë gjetur shuma të mëdha parash politikanëve shqiptarë

Vendimi për konferencën e parë ndërqeveritare do të komunikohet zyrtarisht më 7 dhjetor, por shpresat tashmë janë krejt të vakëta për Shqipërinë, pas komunikimit...

Faulkneri, Kukësi dhe lajthitjet e së ardhmes

Nga: Veton Surroi Me hapa të vendosur përpara drejt të së kaluarës Faulkneri, Kukësi dhe lajthitjet e së ardhmes 1. “E kaluara kurrë nuk është e vdekur. Madje,...