E hënë, 1 Mars, 2021
17 C
Tirana

Deri në vitin 2100, sasia e ushqimit në botë mund të rritet 80%

Në studimin e kryer nga një ekip i Universitetit Gottingen thuhet se sasia e ushqimit që duhet për të ushqyer popullsinë në botë deri në fund të shekullit 21, mund të rritet për gati 80 për qind.

Studiuesit nga Gjermania shprehen se ka një prirje të rritjes së Indeksit të Masës së Trupit, që do të pasohet me rritjen e kërkesës për kalori.

Autorët e studimit paralajmërojnë se mosplotësimi i kërkesave për më shumë kalori mund të shkaktojë pabarazi në botë.

Ekip i Universitetit të Gottingen llogariti se 60% e rritjes së kalorive ka për të qenë rrjedhojë e shtimit të numrit të njerëzve nëpër botë. Sipas OKB-së, popullsia globale do të shkojë nga pothuajse shtatë miliardë vetë që ishte në vitin në 2010, në gati 11 miliardë në 2100-tën.

Kërkesa e madhe për ushqim do të ndikojë në rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore, dhe nga gjithë kjo situatë, ata që do të vuajnë më shumë do të jenë vendet e treta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Buqeta e Mësuesit” – oferta më e re e lançuar nga Credins Bank këtë 7 Mars

Marsi është muaji i bukur i festës së mësuesve tanë të dashur. Çdo vit festojmë e kujtojmë me shumë dashuri, mirënjohje dhe respekt mësuesit...

Koronavirusi: Regjistrohen 986 raste të reja dhe 19 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 986 raste të reja. Ndërkohë, 19 persona...

Video/ Shkëputet masa gjigande e akullit në Antarktidë

Një ajsberg i madh që i afrohet madhësisë së Londrës së Madhe është shkëputur nga Antarktida, afër stacionit kërkimor Halley të Britanisë. Instrumentet sipërfaqësore në...

SHBA/ Gjykata gjobit me 65 milion dollarë rrjetin social Facebook, ja arsyeja

Një gjykatës federal ka aprovuar një gjobë prej 650 milion $ të një procesi gjyqësor mbi privatësinë kundër Facebook për pretendimin e përdorimit të...

Basha pyet qytetarët: Nuk jeni të kënaqur me drejtuesit? Ndërrojini (Video)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar një video në rrjetin social, Facebook, ku i këshillon qytetarët që t'i ndërrojnë drejtuesit e tyre...