E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Bllokimi i vizës nga amerikanët për Petrit Vasilin alarmon LSI-në

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Bllokimi i vizës nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Petrit Vasilin ka alarmuar Lëvizjen Socialiste për Integrim. Një veprim i tillë i ndërmarrë nga amerikanët, tregon qartë se lista e zezë e SHBA po rritet dhe pjesë e saj janë bërë edhe përfaqësues të lartë të partisë së presidentit Ilir Meta.

Po ashtu, bllokimi i vizës për ish-deputetin Vasili është edhe një mesazh se me ngritjen e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion, shumë emra do të japin llogari para drejtësisë. Një gjë e tillë është kuptuar shumë qartë nga LSI, e cila ditën e djeshme ka shtuar dozën e sulmeve në adresë të ndërkombëtarëve.

Ka qenë ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrimi, Petrit Vasili, i cili përmes një statusi në rrjetet sociale ka akuzuar aleatët e Shqipërisë, duke i bërë përgjegjës kryesor për krizën politike që ka përfshirë vend. Në këtë kontekst, Vasili deklaroi se deklaratat e ndërkombëtarëve krijuan këtë gjendje, ndërsa veçoi kështu faktin se Shqipërisë nuk do t’i hapen negociatat, referuar deklaratave të Komisionerit Johanes Hahn. Sipas tij, Rama duhet të largohet në kushtet kur nuk do të hapen negociatat me Bashkimin Europian. “Maqedonia OK, Shqipëria jo, Hahn dhe Tsipras flasin vetëm për Maqedoninë. Qeveria dhe kryeministri sakrifikojnë hapjen e negociatave për të shtyrë disa ditë në karriget e thyera e tyre. Kriza e tmerrshme politike në Shqipëri, ku shkaku i vetëm është kryeministri që kërkon zgjidhje dhe largimi i tij është vetëm hapi i parë. Shqipëria po paguan padrejtësisht për shkak të instalimit të një qeverisjeje moniste, të kriminalizuar dhe të korruptuar. Tani evropianët po flasin vetëm për Maqedoninë e Veriut, po Shqipëria ku mbeti? Më parë Shqipëria ishte shumë më afër hapjes së negociatave se sa Maqedonia, po sot pse mbeti pas saj ? Pse nuk venë gishtin në plagë ndërkombëtarët? A mjaftojnë deklaratat klishe të tyre, të cilat na prunë në këtë ditë”, deklaroi ish-deputeti të LSI, Petrit Vasilit.

Lexo edhe :   Vasili: Opozita fiton 100 mandate, Rama bandit i zgjedhjeve
Lexo edhe :   Kryemadhi i uron mirëseardhjen të rinjve në LSI: Përfaqësojnë të ardhmen

Kriza politike, reagon Hahn

Pavarësisht sulmeve të ish-deputeti të LSI, Petrit Vasilit, Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Johanes Hahn ka folur ditën e djeshme për situatën politike në vend. Duke folur gjatë konferencës “Perspektivat e reja të Maqedonisë së Veriut”, organizuar nga Forumi Ekonomik i Vjenës, Hahn i ka dërguar një masazh opozitës shqiptare, duke bërë krahasimin me Maqedoninë e Veriut. Zyrtari i lartë i Brukselit theksoi se vendi i pakicës është në Parlament dhe se palët politike duhet të shohin interesin e vendit.

“Krahasuar me vende të tjera, situata në Maqedoninë e Veriut është shumë më e mire. Opozita është opozitë, por konstruktive. Opozita është në Parlament. Është duke marrë pjesë në jetën politike për një demokraci të maturuar. Ne po punojmë të dyja palët për perspektivën europiane të Maqedonisë së Veriut, po punojmë fort për të bindur disa partnerë paksa të hezituar për të na dhënë dritën jeshile të fillojmë përgatitjet për çeljen e negociatave shumë shpejt. Jam i bindur që do të ndodhë përpara verës dhe jam i bindur që në fund të vitit mund të hapim kapitujt e parë”, deklaroi Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Johanes Hahn./Gazeta SOT

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...