E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Betohet Monika Kryemadhi: Teatri do të rindërtohet siç ka qenë

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi betohet se godina e Teatrit Kombëtar do të rindërtohet nga e para, siç ka qenë.

Përmes një postimi në Facebook, Kryemadhi tha se Teatri do të rindërtohet me të gjithë infrastrukturën dhe aksesorët bashkëkohorë njësoj siç është ndërtuar në vitet 1938-1940.

Sipas saj, i gjithë ansambli monumental do të rikthehet në identitet e do të jetë gjurma historike e qytetarisë së Tiranës së viteve tridhjetë të shekullit të kaluar.

Postimi i plotë:

Teatri do të rindërtohet nga e para; siç ka qenë, por me të gjithë infrastrukturën dhe aksesorët bashkëkohorë, sëbashku me të gjithë kompleksin “Skanderbeg”, siç është ndërtuar në vitet 1938-1940!

I gjithë ansambli monumental do të rikthehet në identitet e do të jetë gjurma historike e qytetarisë së Tiranës së viteve tridhjetë të shekullit të kaluar. Ky është qëndrimi im, ky është premtimi im, ky është betimi im si qytetare e Tiranës që kam lindur tek shallvaret, vetëm dyqind metra larg nga Teatri Kombëtar!

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Frika e variantit Omicron, kufizime udhëtimi në të gjithë botën

Ashtu sikundër shumë vende kishin filluar të lironin kufizimet e tyre kufitare, raportet për një variant të sapo zbuluar të koronavirusit në Afrikën e...

3.5 miliardë lekë, Qeveria ka gati vendimin për bonusin e pensionistëve

Kryeministri Edi Rama njoftoi dje se bonusi i pensionistëve për çdo vit përgjatë periudhës 2022-2024 do të jetë 3.5 miliardë lekë. Sipas kreut të...

Meta i trembet shkarkimit, sulmon anëtarët e Kushtetueses

Në datën 18 janar të vitit që vjen, Gjykata Kushtuese do të mblidhet për të shqyrtuar vendimin e Kuvendit të Shqipërisë, i cili e...

Moti për sot/ Reshje në gjithë territorin të shoqëruara me erë të fortë

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga vranësira, të cilat do të sjellin reshje në gjithë territorin të shoqëruara dhe me erë të fortë,...

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...