E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

BE mbështet “Ballkanin e Hapur”/Varhelyi thirrje Kosovës, Malit të Zi e Bosnjës

BE mbështet nismën “Ballkani i Hapur”. Në tryezën e “Ballkanit të Hapur” në Tiranë u firmosën pesë marrëveshje ndërmjet kryeministrit Edi Rama, presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Marrëveshjet e firmosura janë: marrëveshja për kushtet për akses të lirë në tregun e punës në Ballkanin Perëndimor, marrëveshja për ndërlidhjen e skemave të identifikimit elektronik të qytetarëve të Ballkanit Perëndimor. Marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë, Serbisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut për bashkëpunim në fushën e veterinarisë, sigurisë ushqimore. Po ashtu, u firmosën edhe marrëveshje të tjera të cilat ishin marrëveshja ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë për njohjen reciproke të autorizimeve të operatorit ekonomik si edhe marrëveshja ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për njohjen reciproke të autorizimeve të operatorit ekonomik.

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, mbështeti nismën e “Ballkanit të Hapur”, si dhe ka ftuar tre vendet e tjera të rajonit që të bëhen pjesë e saj. Nga Samiti i Tiranës ku mori pjesë me anë të një lidhjeje online, zyrtari i lartë i Brukselit nxiti Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë për të ecur përpara, duke hequr burokracitë mes vendeve, duke i ofruar dhe garantuar për mbështetjen e tij të pakursyer.

“Do të ishte ideale për të gjetur një mënyrë për tu kthyer në tregun e përbashkët rajonal. Më lini të përfitoj nga mundësia për t’i ftuar tre partnerët e tjerë Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjës që t’i kthehen këtij bashkëpunimi rajonal. Është në të mirë të konsumatorëve. Realitetet janë shumë të zymta, dhe dua t’ju citoj është se vetëm përmes bërjes konkrete të tregut të përbashkët rajonal, atëherë mund të shtohet 1/3 rritje e PBB ekzistuese.

Lexo edhe :   Raporti i auditorëve europianë, si një apologji për demokracinë liberale

Pjesa tjetër mund të arrihet përmes një përplotësuesi që është plani i investimeve, që mbështetet në ekzistencën e tregut të përbashkët rajonal”, tha ai. Ndër të tjera, Komisioneri Oliver Varhelyi, u shpreh se vendet e tjera duhet që të bashkohen. Sipas tij, ndryshe nuk mund të sillën përfitime në rajon.

Lexo edhe :   Raporti i auditorëve europianë, si një apologji për demokracinë liberale

“Nuk ka kuptim të krijojmë klimë investimesh nëse nuk njihni diplomat apo certifikatat e njëri-tjetrit. Nuk ka kuptim të krijojmë autostrada apo linja hekurudhore nëse do duhet të ndalojmë në çdo pikë doganore. Ju të tre duhet të vazhdoni dhe shpresoj që edhe tre të tjerët të bashkohen, sepse përndryshe nuk mund të sillen përfitimet e nevojshme në rajon. Mirëpres edhe faktin që po punoni me partnerët tanë në CEFTA, në institucionet e përbashkëta rajonale, ndaj është me shumë rëndësi tu tregojmë botës se kur angazhoheni, ju jeni gati të jepni rezultate”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...